Kişilik özellikleri bağlamında fırsatları kaçırma korkusunun (FoMO) plansız satın alma davranışlarına etkisi: Hisse senetleri ve kripto paralar üzerine bir araştırma
The effect of fear of missing out (FoMO) on impulsive buying behavior in the context of personality traits: A research on stocks and crypto currencies
  1. Tez No: 939526
  2. Yazar: MEHMET KUTLUĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ GÖNÜLLÜOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Tüketici davranışları dinamik ve değişken yapıdadır. Tüketicilerin ihtiyaçlarının, tercihlerinin ve beklentilerinin zaman içinde değişmesidir. Bu değişiklikler; ekonomik koşullar, kültürel etkiler, teknolojik gelişmeler, kişisel deneyimler ve sosyal çevre gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Tüketici davranışlarını anlamak ve uygun pazarlama stratejileri geliştirebilmek için, farklı disiplinlerden gelen çeşitli bakış açılarıyla bu konuyu ele almak gerekmektedir. Özellikle günümüzde, her geçen gün daha fazla çevrimiçi hale geldiğimiz dijital bir dünyada yaşıyoruz. Bu yeni dijital dünya, pazarlama alanında köklü değişimleri de beraberinde getirmektedir. Bu bağlamda, tüketici davranışlarını anlamlandırabilmek için satın alma kararlarının nasıl alındığını ve bu süreçte etkili olan faktörlerin neler olduğunu belirlemek büyük bir önem taşır. Bu çalışmanın amacı, fırsatları kaçırma korkusu (FoMO) ile beş faktör kişilik özelliklerinin plansız satın alma davranışı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu çalışmada kartopu örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Bu doğrultuda Google Forms aracılığı ile hazırlanan çevrimiçi anket formu, Instagram, Facebook, Twitter, WhatsApp gibi çeşitli sosyal medya platformlarında paylaşılmış ve katılımcılardan anketi çevrelerindeki kişilerle paylaşmaları talep edilmiştir. Bu yöntem sayesinde hisse senetleri ve kripto paralar ile işlem yapan sosyal medya kullanıcılarına ulaşılmıştır. 391 katılımcıdan elde edilen veriler analize dahil edilmiştir. Araştırma sonucunda, beş faktör kişilik özellikleri ile fırsatları kaçırma korkusu (FoMO) arasında bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Bu doğrultuda, fırsatları kaçırma korkusu yaşayan bireylerin deneyime açık, sorumluluk sahibi, uyumlu ve duygusal dengeye sahip olma eğiliminde oldukları söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Consumer behavior is dynamic and changing. Consumers' needs, preferences and expectations change over time. These changes; It is affected by many factors such as economic conditions, cultural influences, technological developments, personal experiences and social environment. In order to understand consumer behavior and develop appropriate marketing strategies, it is necessary to address this issue from various perspectives from different disciplines. Especially today, we live in a digital world where we are becoming more and more online every day. This new digital world brings with it radical changes in the field of marketing. In this context, in order to understand consumer behavior, it is of great importance to determine how purchasing decisions are made and what factors are effective in this process. The purpose of this study is to examine the effect of fear of missing out (FoMO) and five-factor personality traits on impulsive buying behavior. Snowball sampling method was applied in this study. In this regard, the online survey form prepared via Google Forms was shared on various social media platforms such as Instagram, Facebook, Twitter and WhatsApp, and participants were requested to share the survey with the people around them. Thanks to this method, social media users who transacted with stocks and cryptocurrencies were reached. Data from 391 participants were included in the analysis. As a result of the research, it was determined that there is a relationship between five factor personality traits and Fear of missing out (FoMO). In this regard, it can be said that individuals who have the fear of missing out tend to be open to experience, responsible, harmonious and have emotional balance.