Adenotonsil cerrahisi geçiren çocuklarda, preoperatif ebeveyn anksiyetesi ve sosyodemografik özelliklerin derlenme ajitasyonuna etkisi
The effect of preoperative parental anxiety and sociodemographic characteristics on emergence agitation in children undergoing adenotonsil surgery
- Tez No: 939552
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ KARAKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Kulak Burun ve Boğaz, Psikiyatri, Anesthesiology and Reanimation, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat), Psychiatry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışmada, adenoidektomi, tonsillektomi ve adenotonsillektomi cerrahisi uygulanacak 3-7 yaş arası pediatrik hastalar ve ebeveynleri üzerinde preoperatif ebeveyn anksiyetesi ve sosyodemografik özelliklerinin ayılma ajitasyonuna etkisini araştırmak amaçlanmıştır. Ayrıca, preoperatif çocuk anksiyetesinin derlenme ajitasyonu ve postoperatif ağrı üzerine etkisi de değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, Mart 2024 – Ekim 2024 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz ameliyathanesinde, adenoidektomi, tonsillektomi ve adenotonsillektomi operasyonu uygulanan 3-7 yaş arası çocuklar ve ebeveynleri üzerinde yürütülen prospektif ve gözlemsel bir araştırmadır. Çalışmaya dahil edilen ebeveynlere preoperatif dönemde Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği (STAI-ST) ve sosyodemografik anket uygulanmış, çocukların anksiyete düzeyleri Modifiye Yale Preoperatif Anksiyete Skalası (m-YPAS) ile değerlendirilmiştir. Postoperatif dönemde Watcha Ajitasyon Skalası ve Wong-Baker Ağrı Skalası kullanılarak çocukların ayılma ajitasyonu ve ağrı seviyeleri kaydedilmiştir. Elde edilen veriler istatistiksel analiz yöntemleriyle değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 99 hastanın yaş ortalaması 60,4±16,3 ay olup, %63,6'sı erkek, %36,4'ü kız çocuğuydu. Ebeveynlerin yaş ortalaması 34,3±5,83 yıl olarak belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the effects of preoperative parental anxiety and sociodemographic characteristics on emergence agitation in pediatric patients aged 3-7 years undergoing adenoidectomy, tonsillectomy, and adenotonsillectomy surgeries. Additionally, the impact of preoperative child anxiety on emergence agitation and postoperative pain was also evaluated. Materials and Methods: This prospective and observational study was conducted between March 2024 and October 2024 at the Ondokuz Mayis University Faculty of Medicine, Otolaryngology operating room, involving children aged 3-7 years undergoing adenoidectomy, tonsillectomy, and adenotonsillectomy surgeries and their parents. The participating parents completed the State-Trait Anxiety Inventory (STAI-ST) and a sociodemographic questionnaire in the preoperative period, while children's anxiety levels were assessed using the Modified Yale Preoperative Anxiety Scale (m-YPAS). In the postoperative period, children's emergence agitation and pain levels were recorded using the Watcha Agitation Scale and Wong-Baker Faces Pain Scale, respectively. The collected data were analyzed using statistical methods. Results: The study included 99 children with a mean age of 60.4±16.3 months, of whom 63.6% were male and 36.4% were female. The mean parental age was 34.3±5.83 years.