Adenoid vegetasyonlu veya kronik tonsil hipertrofili çocuklarda operasyon öncesi ve sonrası ghrelin hormonu düzeyindeki değişiklikler ile büyüme etkisi
- Tez No: 192832
- Danışmanlar: PROF.DR. BEDRİ ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
8. ÖZETBu çalışmada, adenotonsil hipertrofisi bulunan çocuklarda ameliyat öncesi ve sonrasıghrelin düzeyleri ve ghrelin ile büyüme-gelişme arasındaki ilişki araştırıldı. Klinik, radyolojikve endoskopik inceleme sonucu adenotonsil hipertrofisi tanısı alan 27 çocuk hasta ameliyatöncesi ve ameliyattan 3 ay sonra incelendi. Çocukların boy ve kilo ölçümleri, ameliyat öncesive ameliyattan 3 ay sonra aynı şekilde yapıldı. Ghrelin ölçümü için Na EDTA ve aprotininbulunan tüplere kan alınıp soğuk zincire dikkat edilerek çalışıldı.Çalışmaya; 17 erkek(% 63) , 10 kız (%37) toplam 27 hasta alındı. Yaş ortalamaları 6.8olup, 3-16 yaş arasında değişmekte idi. Hastalardan 18 (% 67)' i adenoid vegetasyon, 9 (%33)'u kronik tonsil hipertrofisi nedeni ile ameliyat edildi.
Özet (Çeviri)
9. SUMMARYIn the present study, we investigated the correlation between postoperative growing-development status and ghrelin levels, and ghrelin and these levels in children with adenoid ortonsil hypethrophy. Twenty-seven children with adenoid or tonsil hypertrophy, who werediagnosed by clinical, radiological and endoscopical examinations, were investigated. Weightand height measurements of the children were recorded preoperatively. All measurementswere repeated postoperative 3 months. For ghrelin measurements, blood samples were takeninto the tubes containing NaEDTA and aprotinin, and the samples were carried out by keepingcold chain.Totally 27 children (17 boys (63 %) and 10 girls (37 %)) were included into thestudy. Mean age level was 6.8, ranging from 3 to 16. Within all subjects, 18 (67 %) childrenwith adenoid hypertrophy and 9 (33%) with tonsil hypertrophy were operated. Pre-operativeaverages weight, BMI and ghrelin levels were 21,96±12,92 kg, 15,34±3,27 kg/m and178,49±92,58 fmol/ml, respectively. While postoperative ghrelin levels were significantlydecreased, weight and BMI scores were significantly increased. These scores were101,81±51,50 fmol/ml, 22,76±13 kg and 18 15,71±3,26 kg/m, respectively.