Binek lastik sektöründe tüketicinin satın alma kararını etkileyen faktörlerin incelenmesi – Trabzon ili örneği
An examination of the factors affecting consumer purchasing decisions in the passenger tire industry – The case of Trabzon province
- Tez No: 939565
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN SABRİ KURTULDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma, binek lastik sektöründe tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Trabzon ilinde gerçekleştirilen bu araştırma, bölgedeki tüketicilerin lastik seçiminde hangi kriterleri göz önünde bulundurduğunu, bu kriterlerin ne derece önemli olduğunu ve karar süreçlerinde hangi faktörlerin daha baskın olduğunu analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırmada, tüketicilerin demografik özellikleri, fiyat hassasiyeti, markaya duyulan güven, ürün kalitesi, satış sonrası hizmetler ve çevresel faktörler gibi çeşitli unsurların satın alma kararlarına etkisi incelenmiştir. Anket yöntemi ile elde edilen veriler, nicel analiz teknikleri kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar Trabzon iline özgü tüketici davranışlarını ortaya koymuştur. Sonuç olarak, Trabzon'da binek lastik satın alma kararlarında fiyatın önemli bir etken olduğu, ancak markaya duyulan güven ve lastik performansının da tercihleri önemli ölçüde etkilediği görülmüştür. Çalışma, lastik üreticilerine ve satıcılarına tüketici beklentilerini karşılayacak stratejiler geliştirme konusunda yol göstermeyi amaçlamaktadır. Bu araştırma, hem lastik sektörü profesyonelleri hem de pazarlama araştırmacıları için değerli bulgular sunmakta olup, yerel tüketici davranışlarının sektörel kararlar üzerindeki etkisini derinlemesine ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the factors influencing consumers' purchasing decisions in the passenger tire sector. This research, conducted in the province of Trabzon, aims to analyze which criteria consumers in the region consider when choosing tires, the significance of these criteria, and which factors are more dominant in their decision-making processes. The study examines the impact of various factors such as consumers' demographic characteristics, price sensitivity, trust in the brand, product quality, after-sales services, and environmental factors on purchasing decisions. The data obtained through the survey method were analyzed using quantitative analysis techniques, and the results revealed consumer behaviors specific to the province of Trabzon. In conclusion, it was observed that price is an important factor in passenger tire purchasing decisions in Trabzon, but trust in the brand and tire performance also significantly influence preferences. The study aims to guide tire manufacturers and retailers in developing strategies to meet consumer expectations. This research provides valuable insights for both tire industry professionals and marketing researchers, offering an in-depth examination of the impact of local consumer behaviors on industry decisions.