Yeni ilm-i kelam dönemimde kötülük problemine yaklaşımlar
Approaches to the problem of evil in my new science of kalam
- Tez No: 939583
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHAMİT SİNANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
İlim ve kudreti sonsuz hem de 'Mutlak İyi' olduğu halde Allah, yeryüzünde kötülüğün var olmasına neden izin veriyor?" sorusuyla özetlenebilecek kötülük probleminin tarihi, düşüncenin var olduğu ilk zamana kadar dayanmaktadır. Genellikle ahlaki, doğal ve metafiziksel olmak üzere üç kısımda incelenen bu problem, her dönemde insan için bir soru işareti olmuş, avamdan havassa her grup insan tarafından sorgulanagelmiştir. Biz tezimizde konuyu, içerik ve yöntemin o günkü ihtiyaçları karşılamadığı fikrinden hareketle birtakım değişiklikler yapılma yoluna gidildiği dönem olan 'Kelâm İlminin Yenilenme Dönemi'nde ele aldık. Dönemi Osmanlı, Mısır ve Hindistan coğrafyalarında yaşayan alimlerden bazılarının konuyla ilgili görüşlerine yer vermek suretiyle işledik. Osmanlı'da Filibeli Ahmed Hilmi, Abdüllatif Harpûtî, İsmail Hakkı İzmirli, Şerafeddin Yaltkaya, Ömer Nasuhi Bilmen; Mısır'da Muhammed Abduh, Reşîd Rızâ; Hindistan bölgesinde ise Seyyid Ahmed Han, Şiblî Nu'mânî, Muhammed İkbal ve Ebü'l-A'lâ el-Mevdûdî tezimizde ele aldığımız isimlerdir.
Özet (Çeviri)
The historical roots of the problem of evil, which can be summarized with the question“Why does Allah, who is both the Absolute Good and possesses infinite knowledge and power, allow evil to exist on Earth?”dating back to the earliest times of thought. This problem, which is generally examined in three categories: moral, natural, and metaphysical, has been a question mark for humanity in every era, scrutinized by people from all walks of life. In our thesis, we address the issue during the period known as the“Renewal Period of Islamic Theology,”where it was believed that the content and method did not meet the needs of that time and hence certain modifications were made. We approached the subject by discussing the views of some scholars living in the Ottoman, Egyptian, and Indian territories during that period. In the Ottoman region, we included figures such as Filibeli Ahmed Hilmi, Abdullatif Harputi, İsmail Hakkı İzmirli, Şerafeddin Yaltkaya, and Ömer Nasuhi Bilmen. In Egypt, we referred to Muhammed Abduh and Resid Riza, while in the Indian region, the scholars discussed were Seyyid Ahmed Han, Sibli Numani, Muhammed Iqbal, and Ebu'l A'la al-Mawdudi.