Doksorubisinin kardiyotoksik etkisine karşı karvakrol ve C vitamininin kardiyoprotektif etkilerinin İn Vitro ortamda değerlendirilmesi
Evaluation of the cardioprotective effects of carvacrol and vitamin C against the cardiotoxic effect of doxorubicin
  1. Tez No: 939584
  2. Yazar: BEDİRHAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜNEVVER YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Doksorubisin (DOX), hematolojik maligniteler ve solid tümörlerin tedavisinde uzun yıllardır kullanılan antrasiklin türevi kemoterapötik ajanlardandır. Kardiyotoksik yan etkileri klinik kullanımını kısıtlamaktadır. Deneysel çalışmalarda C vitamini ve karvakrolün antioksidan etkileri gösterilmiştir. Çalışmamızda, patogenezinde oksidatif stresin rol oynadığı doksorubisin ilişkili kardiyotoksisiteyi H9C2 hücre hattı üzerinde modelleyerek C vitamini ve karvakrolün ayrı ayrı ve sinerjist etkilerini araştırmayı amaçladık. Karvakrol ve C vitamininin kardiyoprotektif etkilerinin, hem kontrol grubu ile hem de doksorubisine maruz kalan hücreler ile değerlendirebilmek amacıyla hücre hatları yedi gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol, karvakrol, C vitamini, DOX, DOX+karvakrol, DOX+C vitamini, DOX+karvakrol+C vitamini şeklindeydi. Doksorubisin dozları 1,25-2,5-5-10-20-40-50-60-75 µM olarak belirlendi. Her alt grubun canlılık düzeyi 24., 48. ve 72. saatte ayrı ayrı ölçüldü. Böylece hücrelerin %50'sinin canlı kaldığı IC50 dozları 24.saatte 14,71 µM, 48.saatte 1,186 µM, 72.saate 0,272 µM olarak hesaplandı. Artan DOX dozunun ve geçen zamanın hücre canlılığına olumsuz etkisi görüldü.
Özet (Çeviri)
Doxorubicin (DOX) is an anthracycline derivative chemotherapeutic agent used for many years in the treatment of haematological malignancies and solid tumours. Cardiotoxic side effects limit its clinical use. Antioxidant effects of vitamin C and carvacrol have been shown in experimental studies. In our study, we aimed to investigate the individual and synergistic effects of vitamin C and carvacrol by modelling doxorubicin-induced cardiotoxicity, in which oxidative stress plays a role in the pathogenesis, on H9C2 cell line. The cell lines were divided into seven groups in order to evaluate the cardioprotective effects of carvacrol and vitamin C on both control and doxorubicin-exposed cells. The groups were as follows: control, carvacrol, vitamin C, DOX, DOX+carvacrol, DOX+vitamin C, DOX+carvacrol+vitamin C. Doxorubicin doses were determined as 1.25-2.5-5-10-20-40-50-50-60-75 µM. The viability level of each subgroup was measured separately at 24, 48 and 72 hours. Thus, the IC50 doses at which 50% of the cells remained viable were calculated as 14.71 µM at 24 h, 1.186 µM at 48 h and 0.272 µM at 72 h.