Von Willebrand hastalarının klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of Von Willebrand patients
  1. Tez No: 939604
  2. Yazar: JİYAN SALMIŞ GÜLMEZLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Von Willebrand Hastalığı (VWD), dünya genelinde nüfusun yaklaşık %1'ini etkileyen en yaygın kalıtsal kanama bozukluğu olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne başvuran VWD tanılı hastaların kanama sıklıklarını, hastaneye yatış durumlarını, tedavi ihtiyaçlarını ve tedavi çeşitlerini, ayrıca hastaların izlem stratejilerini değerlendirmek ve bu stratejileri geliştirmektir. Yöntem: Çalışmamız retrospektif olup veriler, hasta dosyaları ve hastane sistemi üzerinden yapılmıştır. Ayrıca semptomlar açısından kontrol muayenesine gelen hastalarla yüz yüze, gelemeyen hastalarla da telefon üzerinden görüşme gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 71 hasta olup bunların %70,4'ü kadındı. Ortalama yaş 33,14±8,14 yıl olarak hesaplanmıştır. Hastaların %73,2'sinde VWD tip 1 ve 2, %26,8'inde VWD tip 3 tespit edilmiştir. Kadın hastaların %76'sında menoraji saptanmıştır. En sık görülen kanama diş eti kanaması (%45,1) olup burun kanaması (%32,4) ikinci sırada yer almıştır. Burun kanaması erkeklerde daha sıktı (p=0,001).
Özet (Çeviri)
Aim: Von Willebrand Disease (VWD) is recognised as the most common inherited bleeding disorder, affecting approximately 1% of the population worldwide. The aim of this study was to evaluate the frequency of bleeding, hospitalisation, treatment needs and types of treatment, and follow-up strategies of patients with VWD admitted to Dicle University Faculty of Medicine and to develop these strategies. Methods: Our study was retrospective, and the data were analysed through patient files and the hospital system. In addition, face-to-face interviews were conducted with patients who came to the control examination with symptoms, and telephone interviews were conducted with patients who could not come. Results: There were 71 patients in our study, and 70.4% of them were female. The mean age was calculated as 33.14±8.14 years. VWD type 1-2 was found in 73,2% of the patients, and VWD type 3 was found in 26,8%. Menorrhagia was found in 76% of the female patients. Gingival bleeding (45.1%) was the most common, and epistaxis (32.4%) was the second most common. Nosebleeds were more common in males (p=0.001).