Ebeveyn zihinselleştirmesi ve ebeveynlik tutumları arasındaki ilişkide ebeveynlerin çocukluk çağı travmalarının etkisinin incelenmesi
Examining the role of childhood traumas in the relationship between parental mentalization and parenting styles
  1. Tez No: 939656
  2. Yazar: AYŞESU ORUÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, ebeveynin zihinselleştirme becerisi ve sergilenen ebeveynlik tutumu arasındaki ilişkide çocukluk çağı travmalarının etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Veriler online ortamdan toplanmış ve kolayda örneklem yöntemi kullanılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Ebeveyn İçsel Düşünce İşlevselliği Ölçeği, Ebeveyn Tutum Ölçeği ve Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği sunulmuştur. Araştırmaya 2-6 yaş aralığında çocuğu 25-54 yaş arası 434 kişi katılmıştır. Araştırmada değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek adına ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için Pearson Korelasyon Analizi, ebeveyn zihinselleştirmesi ve çocukluk çağı travmalarının ebeveynlik tutumlarını yordama gücüne ilişkin hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır Yapılan analizler sonucunda zihinsel durumlar hakkında keskinlik ve çocuğun zihinsel durumlarına ilgi ve merak boyutlarıyla demokratik ebeveynlik tutumu arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanırken aynı boyutlarla otoriter ebeveynlik tutumu arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Çocukluk çağı travmaları ve ebeveynlik tutumları arasındaki ilişki ele alındığında çocukluk çağı travmalarının özellikle otoriter anne baba tutumları ile anlamlı ilişkiler gösterdiği saptanmıştır. Sonuç olarak özellikle otoriter ebeveynlik tutumlarının, çocukluk çağı travmalarından daha fazla etkilendiği, demokratik ve koruyucu tutumları üzerinde ise pek etkisi olmadığı saptanmıştır. Sonuçlar literatürde yapılan önceki çalışmalarla karşılaştırılarak tartışılarak, gelecekteki çalışmalar için önerilerde bunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the aim was to examine the effect of childhood traumas on the relationship between parental mentalization skills and parenting style. Data were collected online, and convenience sampling method was used. Participants were presented with a sociodemographic information form, Turkish Parental Reflective Functioning Questionnaire, Turkish Parental Attitude Scale and Turkish Childhood Trauma Questionnaire. Study was conducted with a total of 434 people between the ages of 25-54 with children between the ages of 2-6. Relational screening method was used to examine the relationship between variables in the study. Pearson Correlation Analysis was used to examine the relationship between variables, and hierarchical regression analysis was used to examine the predictive power of parental mentalization and childhood traumas on parenting attitudes. Results showed that there was a positive and significant relationship between the dimensions of sharpness about mental states and interest and curiosity in the child's mental states, and democratic parenting attitude, while there was a negative and significant relationship between the same dimensions and authoritarian parenting attitude. When the relationship between childhood traumas and parenting attitudes was examined, it was found that childhood traumas showed significant relationships especially with authoritarian parenting attitudes It has been seen that authoritarian parenting attitudes are more affected by childhood traumas, while democratic and protective attitudes are not significantly impacted. The results were compared with previous studies in the literature and discussed accordingly, and recommendations were made for future research.