Ebeveyn çocuk ilişkisinin ebeveyn zihinselleştirmesi ve ebeveynlik tutumuna göre incelenmesi
AN ANALYSIS OF PARENT-CHILD RELATIONSHIPS BASED ON PARENTAL MENTALIZATION AND PARENTING ATTITUDES
  1. Tez No: 997353
  2. Yazar: DOĞUKAN DANKOZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE MERVE KALINLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, ebeveyn zihinselleştirmesi ve ebeveynlik tutumlarının ebeveyn-çocuk ilişkisinin niteliği üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Çocukluk dönemi, bireyin duygusal, sosyal ve kişilerarası gelişiminin temellerinin atıldığı kritik bir evre olup, ebeveyn-çocuk ilişkisinin kalitesi bu gelişimsel süreç üzerinde belirleyici bir rol oynamaktadır. Ebeveynin çocuğun davranışlarını altta yatan duygu, düşünce ve niyetler üzerinden anlamlandırabilme kapasitesi olarak tanımlanan ebeveyn zihinselleştirmesi ile ebeveynlik tutumları, ebeveyn-çocuk ilişkisinin biçimlenmesinde temel psikolojik mekanizmalar arasında yer almaktadır. Araştırma, 7–11 yaş aralığında çocuğu bulunan 287 ebeveyn üzerinde yürütülmüştür. Veri toplama araçları olarak Ebeveyn-Çocuk İlişkisi Ölçeği, Ebeveyn İçsel Düşünce İşlevselliği Ölçeği (Kısa Form) ve Ebeveyn Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Veriler betimsel istatistikler, korelasyon analizleri ve düzenleyici analizleri ile incelenmiştir. Bulgular, ebeveynlik tutumlarının ebeveyn-çocuk ilişkisini anlamlı ve pozitif yönde yordadığını göstermiştir. Ayrıca ebeveyn içsel düşünce işlevselliğinin, ebeveynlik tutumları ile ebeveyn-çocuk ilişkisi arasındaki ilişkide anlamlı bir düzenleyici rol üstlendiği bulunmuştur. Buna göre ebeveyn zihinselleştirme düzeyi arttıkça, ebeveynlik tutumlarının ebeveyn-çocuk ilişkisi üzerindeki etkisinin güçlendiği görülmüştür. Ebeveyn içsel düşünce işlevselliği ile ebeveynlik tutumları arasında zayıf fakat anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Araştırma sonuçları, ebeveyn-çocuk ilişkisinin yalnızca davranışsal ebeveynlik tutumlarıyla değil, ebeveynin çocuğun iç dünyasını anlama kapasitesiyle birlikte ele alınması gerektiğini ortaya koymaktadır. Bu bulgular, ebeveynlere yönelik psiko-eğitim ve müdahale programlarında zihinselleştirme kapasitesini hedefleyen yaklaşımların önemini vurgulamakta ve ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendirmeye yönelik çok bileşenli müdahalelerin gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effects of parental mentalization and parenting attitudes on the quality of the parent–child relationship. Childhood is a critical developmental period during which emotional, social, and interpersonal foundations are established, and the quality of the parent–child relationship plays a central role in this process. Parental mentalization, defined as the capacity of parents to understand their child's behavior in terms of underlying mental states such as emotions, thoughts, and intentions, together with parenting attitudes, constitutes key psychological mechanisms shaping the parent–child relationship. The study was conducted with 287 parents who had children aged between 7 and 11 years. Data were collected using the Parent–Child Relationship Scale, the Parental Reflective Functioning Questionnaire (Short Form), and the Parenting Attitude Scale. The data were analyzed using descriptive statistics, correlation analyses, and moderation analyses. The results indicated that parenting attitudes significantly and positively predicted the quality of the parent–child relationship. Moreover, parental reflective functioning was found to have a significant moderating effect on the relationship between parenting attitudes and the parent–child relationship. Specifically, as the level of parental mentalization increased, the strength of the association between parenting attitudes and the quality of the parent–child relationship also increased. Although parental mentalization and parenting attitudes were weakly but significantly correlated, they appeared to represent related yet distinct psychological processes. These findings suggest that the parent–child relationship should be addressed not only through observable parenting behaviors but also through parents' capacity to understand their child's internal world. The results highlight the importance of incorporating mentalization-focused components into parenting interventions and emphasize the necessity of multi-component approaches aimed at strengthening the parent–child relationship.