Narsisizm ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkide onay arayıcılığın aracı rolü
The mediating role of approval seeking in the relationship between narcissism and perfectionism
  1. Tez No: 939658
  2. Yazar: BÜŞRA KESGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SAPANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu araştırmanın amacı, narsisizm ve mükemmeliyetçilik arasındaki ilişkiyi incelemek ve onay arayıcılığın bu ilişkideki rolünü ortaya koymaktır. Araştırmanın bir diğer amacı, bu üç kavramın cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu ve narsisizm türleri açısından anlamlı bir ilişkiye sahip olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın katılımcıları, 181 kadın ve 390 erkek olmak üzere toplam 571 kişiden oluşmaktadır. Verilerin toplanması amacıyla Bilgilendirilmiş Onam Formu, Demografik Bilgi Formu, Narsisizm Ölçeği-Kısa Form, Mükemmeliyetçilik Ölçeği ve Onay Arayıcılık Ölçeği kullanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen puanların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemek için ikili gruplarda Bağımsız Gruplar t Testi, iki veya daha fazla kategoriye sahip gruplarda ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, cinsiyet açısından onay arayıcılık, mükemmeliyetçilik ve grandiyöz narsisizm düzeylerinde anlamlı bir fark bulunmamıştır. Ancak, kadınların kırılgan narsisizm düzeylerinin erkeklere kıyasla anlamlı derecede daha yüksek olduğu görülmüştür. Medeni durum açısından yapılan analizlerde, kırılgan narsisizm ve grandiyöz narsisizm düzeylerinde medeni durum grupları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bekar bireylerin, evli ve dul/boşanmış bireylere kıyasla daha yüksek kırılgan ve grandiyöz narsisizm düzeylerine sahip olduğu belirlenmiştir. Öğrenim durumu açısından yapılan analizlerde ise onay arayıcılık, mükemmeliyetçilik, kırılgan narsisizm ve grandiyöz narsisizm düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmamıştır. Aracılık analizine ilişkin bulgular, grandiyöz narsisizmin mükemmeliyetçilik üzerindeki dolaylı etkisinin anlamlı olmadığını ve onay arayıcılığın bu iki değişken arasındaki ilişkide aracı rol üstlenmediğini göstermektedir. Grandiyöz narsisizm, bireyin kendini üstün görme, başkalarından ilgi ve hayranlık bekleme eğilimleriyle karakterize edilirken, mükemmeliyetçilik ise kişinin kendisinden ve başkalarından sürekli olarak mükemmel performans beklemesiyle ilişkilendirilmektedir. Araştırma sonuçları, ilgili literatür çerçevesinde tartışılmış ve alan uzmanları ile gelecekteki çalışmalara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between narcissism and perfectionism and to explore the role of approval-seeking in this relationship. Another objective of the study is to determine whether these three concepts have significant relationships with gender, marital status, educational background, and types of narcissism. The participants of the study consisted of a total of 571 individuals, including 181 women and 390 men. Data were collected using the Informed Consent Form, Demographic Information Form, Narcissism Scale-Short Form, Perfectionism Scale, and Approval-Seeking Scale. To analyze whether the scores obtained from the scales differ according to demographic variables, Independent Samples t-Test was used for two-group comparisons, while One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was applied for groups with more than two categories. According to the study results, there were no significant differences in approval-seeking, perfectionism, and grandiose narcissism levels between genders. However, women had significantly higher levels of vulnerable narcissism compared to men. Regarding marital status, analyses revealed significant differences in vulnerable narcissism and grandiose narcissism levels among marital status groups. Single individuals had higher levels of both vulnerable and grandiose narcissism compared to married and widowed/divorced individuals. In terms of educational background, no statistically significant differences were found in approval-seeking, perfectionism, vulnerable narcissism, or grandiose narcissism levels. Findings from the mediation analysis indicated that the indirect effect of grandiose narcissism on perfectionism was not significant, and approval-seeking did not mediate the relationship between these two variables. Grandiose narcissism is characterized by a sense of superiority and a tendency to seek attention and admiration from others, whereas perfectionism is associated with a continuous expectation of flawless performance from oneself and others. The findings were discussed in light of the relevant literature, and recommendations were provided for experts in the field and future research.