İnsanlığa karşı suçların yargılanması ve cezalandırılmasında uluslararası ceza mahkemelerinin rolü
The role of international criminal courts in the prosecution and punishment of crimes against humanity
  1. Tez No: 939674
  2. Yazar: AYŞE GÖKÇE ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR CENTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
İnsanlığa karşı suçlar, insanları yalnızca insan oldukları için hedef alarak büyük zararlar veren; tarih boyunca işlenmiş ve büyük olasılıkla gelecekte de işlenmeye devam edecek ciddi suçlardan biridir. Öyle ki günümüzde milyonlarca insanın ölümüne, fiziksel ve ruhsal baskılara maruz kalmasına, aile kavramının yok edilmesine yol açmış olan insanlığa karşı suçlar, tarihin kara lekeleri olarak hatırlanmaktadır. Bu suçların, uluslararası alanda ilk kez sürekli olarak yargılanabilmesi, 1 Temmuz 2002 tarihinde yürürlüğe giren ve Uluslararası Ceza Divanı'nı (UCD) kuran Roma Statüsü ile mümkün olmuştur. 21. yüzyılda (yy), herkesin gözü önünde yaşanmaya devam eden bu suçları ve onları yargılayan merciiler olan uluslararası ceza mahkemelerini ele alan bu çalışmada, insanlığa karşı suçların unsurlarına yer verilmekte, diğer suçlarla karşılaştırması yapılarak insanlığa karşı suçlar kavramı daha anlaşılır hale getirilmekte, mahkemelerin bu suçların yargılanması bakımından yeterliliği ile mahkemelerin, özellikle de UCD'nin yetkisi ve güncel olaylar ışığında mahkemelerin yeterliliği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Crimes against humanity are serious offenses that target individuals simply for being human, causing immense harm. These crimes have been committed throughout history and will likely continue to occur in the future. Millions of people have lost their lives, suffered physical and psychological oppression, and seen their families destroyed as a result of such crimes, which remain as dark stains in history. The possibility of prosecuting these crimes on a permanent international level was established with the entry into force of the Rome Statute on July 1, 2002, which led to the creation of the International Criminal Court (ICC). This study examines crimes against humanity, which continue to be committed in the 21st century in full view of the world, and the international criminal courts responsible for prosecuting them. It explores the elements of crimes against humanity, compares them with other crimes for better understanding, and discusses the adequacy of international courts—especially the ICC—in prosecuting these crimes, with a focus on their jurisdiction and effectiveness in light of current events.