Müzik öğretmenlerinin derslerinde yaptıkları ölçme ve değerlendirme uygulamalarına yönelik görüşlerinin incelenmesi
Examining music teachers' views on the measurement and evaluation practices in their classes
- Tez No: 939673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜHAL DİNÇ ALTUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Ölçme ve değerlendirme, eğitim sürecinin temel bileşenlerinden biridir ve öğrencilere verilen eğitimin etkinliğini ölçmek, eksiklikleri belirlemek ve süreci iyileştirmek için gereklidir. Sanat eğitiminin bir parçası olan müzik eğitimi, öğrencilerin müzikal becerilerini geliştirmelerini, estetik duyarlılık kazanmalarını ve disiplinli çalışma alışkanlığı edinmelerini sağlar. Ancak bu kazanımların ölçülmesi, müzik öğretmenlerinin tercih ettiği değerlendirme yöntemleriyle doğrudan ilişkilidir. Eğitim tarihinde geleneksel ölçme yöntemlerinin yaygın olduğu görülmektedir. Bu yöntemlerde süreçten çok sonuç odaklı bir değerlendirme anlayışı benimsenmiştir. Ancak çağdaş eğitim yaklaşımlarında alternatif ölçme ve değerlendirme yöntemleri öne çıkmaktadır. Bu bağlamda yürütülen bu çalışmada müzik öğretmenlerinin hangi ölçme yöntemlerini tercih ettikleri, neden bu yöntemleri kullandıkları ve ölçme değerlendirme sürecinde objektifliği artırmak için neler yaptıklarına yönelik görüşlerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, karma desende tasarlanmış olup nicel veriler çevrimiçi anket yoluyla toplanmıştır. Anket araştırmacı tarafından hazırlanmış, iki alan ve bir ölçme uzmanının görüşleri doğrultusunda düzenlenmiştir. Anket, 8'i demografik 37'si not verme kriterlerinin yer aldığı toplam 45 sorudan oluşmaktadır. Ankete Türkiye genelinde ortaokul ve liselerde görev yapan 303 müzik öğretmeni katılmıştır. Ankete katılan öğretmenlerin %56,1'i kadın, %43,9'u erkektir. Öğretmenlerin %57,4'ü ortaokulda, %42,6'sı lisede görev yapmaktadır. Nitel veriler için ise 10 kişi ile yüz yüze mülakatlar yürütülmüş katılımcılar tesadüfi olmayan kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Mülakat soruları da yine araştırmacı tarafından hazırlanmış aynı uzman görüşleri alınarak düzenlenmiştir. Hazırlanan mülakat sorularının araştırmanın amacına uygun olup olmadığını değerlendirmek, soruların açık, anlaşılır ve bilimsel olarak tutarlı olup olmadığı test etmek amacıyla bir müzik öğretmeni ile pilot uygulama yapılmış ve daha sonra asıl uygulamaya geçilmiştir. Mülakatlara 6'sı kadın 4'ü erkek toplam 10 müzik öğretmeni katılım göstermiştir. Mülakatlar sırasında ses kayıt cihazı kullanılmış, ardından dikte edilerek yazılı metne dönüştürülmüştür. Yazılı metinler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilerek kod ve temalara ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular tablolaştırılmış ve öğretmen ifadelerinden alınan doğrudan alıntılarla tablolar desteklenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin en sık kullandığı ölçme ve değerlendirme yöntemleri Uygulama (söyleme) değerlendirme (%89,8), Sözlü sınav (%57,8), Dereceli puanlama anahtarı (%57,8) ve Performans görevi (%51,2) iken en az kullanılan yöntemler ise: Quiz (%3), Ürün dosyası / Portfolyo (%5), Gözlem formu (%5,6), Grup ve akran değerlendirme (%6,3) ve Doğru-yanlış testleridir (%8,9). Araştırma sonucunda müzik öğretmenlerinin genellikle geleneksel ölçme ve değerlendirme yöntemlerini tercih ettikleri ancak alternatif yöntemlere ilişkin farkındalıklarının düşük olduğu görülmüştür. Öğretmenlerin büyük çoğunluğu, bu alanda yeterli eğitim almadığını belirtmiş ve ölçme değerlendirme süreçlerinde sınıf mevcutlarının fazlalığı, ders sürelerinin yetersizliği ve objektif değerlendirme yapmanın güçlüğü gibi sorunlarla karşılaştıklarını ifade etmiştir.
Özet (Çeviri)
Measurement and evaluation are one of the basic components of the education process and are necessary to measure the effectiveness of the education given to students, to identify deficiencies, and to improve the process. Music education, which is a part of art education, allows students to develop musical skills, acquire aesthetic sensitivity, and develop disciplined work habits. However, the measurement of these gains is directly related to the evaluation methods preferred by music teachers. Traditional measurement methods have been widespread throughout the history of education. In these methods, an evaluation approach-focused result rather than a process-focused result is adopted. However, alternative measurement and evaluation methods have emerged in contemporary education approaches. In this context, this study aims to examine the opinions of music teachers on which measurement methods they prefer, why they use these methods, and what they do to increase objectivity in the measurement and evaluation process. The research was designed with a mixed design, and quantitative data were collected through an online survey. The survey was prepared by the researcher and was organised in accordance with the opinions of two field experts and one measurement expert. The survey consisted of 45 questions, 8 of which were demographic and 37 were grading criteria. A total of 303 music teachers working in secondary and high schools across Turkey participated in the survey. Of these, 56.1% were female and 43.9% were male. Furthermore, 57.4% of the participants were working in secondary schools and 42.6% were working in high schools. For qualitative data, face-to-face interviews were conducted with 10 participants, and the participants were selected using a non-random convenience sampling method. The interview questions were also prepared by the researcher and were arranged in accordance with the experts' opinions. To evaluate whether the prepared interview questions were suitable for the purpose of the research and to test whether the questions were clear, understandable, and scientifically consistent, a pilot application was conducted with a music teacher, and then the main application was started. A total of 10 music teachers, 6 women and 4 men, participated in the interviews. A voice recorder was used during the interviews, after which it was dictated and converted into written text. The written texts were analysed using the descriptive analysis method and codes and themes were reached. The findings obtained are tabulated and the tables are supported with direct quotes from the teachers' statements. According to the analysis obtained from the research, the most frequently used tools and assessment methods are: Application (singing) assessment (89.8%), Oral exam (57.8%), Graded acceleration key (57.8%), and performance (51.2%), while the least used ones are: Quiz (3%), Product file / Portfolio (5%), Observation formula (5.6%), Group and peer assessment (6.3%), and True-false examples (8.9%). As a result of the research, traditional measurements and assessment methods were generally preferred in music therapies, but their ranges were low. The majority of teachers stated that they did not receive sufficient training in this field and that they encountered problems such as the large number of classes in comprehensive assessment, the length of lesson periods and the difficulty of making assessments.