Üst gastrointestinal sistem kanama mortalitesi için oksidatif stres (tiyol-disülfit, iskemi modifiye albümin) ve hemorajik belirteçlerin tahmini değeri
Predictive value of oxidative stress (thiol-disulfide, ischemia modified albumin) and hemorrhagic markers for upper gastrointestinal tract bleeding mortality
- Tez No: 939676
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN OĞUZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Üst gastrointestinal sistem kanamaları (ÜGİSK) acil servis başvuru sayısı yüksek bir hastalıktır. ÜGİSK'nın acil serviste erken tanınması ve müdahale edilmesi mortaliteyi ve morbiditeyi önleme açısından önemlidir. Bu çalışmamızda oksidatif stres (tiyol disülfit ve iskemi modifiye albümin) ve hemorajik belirteçlerin ÜGİSK'nda 28 günlük mortaliteyi öngörmedeki etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda 01.03.2024-04.06.2024 tarihleri arasında acil servise başvuran hastalar prospektif olarak incelendi. Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Acil Servisinde endoskopisi yapılan ve ÜGİSK tanısı alan 221 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, başvuru şikayetleri, vital bulguları, acil servis sonlanımları, yatış süreleri, 28 günlük mortaliteleri, kan parametreleri, eritrosit süspansiyonu (ES) replasmanı öyküsü ve endoskopi sonuçları kayıt altına alındı. Bulgular: 301 hastanın değerlendirildiği çalışmamızda 80 kişi kontrol grubu olarak alındı. Kontrol grubunda 49 (%61,2) kişi erkek, 31(%38,8) kişi kadındı. ÜGİSK tanısı alan 221 hastanın 122 (%55,2)'si erkek 99 (%44,8)'u kadındı. Çalışmamızda ÜGİSK tanısı alan hastaların %9,9'unda (n=22) 28 günlük mortalite mevcut idi.
Özet (Çeviri)
Objective: Upper gastrointestinal bleeding (UGIB) is a disease with a high number of emergency department admissions. Early recognition and intervention in UGIB in the emergency department are crucial to prevent mortality and morbidity. In this study, we aimed to evaluate the effectiveness of oxidative stress (native thiol, total thiol, disulfide, and ischemia-modified albumin) and hemorrhagic markers in predicting 28-day mortality in patients with upper gastrointestinal bleeding. Materials and Methods: This prospective study was conducted between 01.03.2024 and 04.06.2024 with patients who presented to the emergency department. A total of 221 patients diagnosed with UGIB who underwent endoscopy at Ankara Bilkent City Hospital's Emergency Department were included in the study. Demographic characteristics, presenting complaints, vital signs, emergency department outcomes, length of stay, 28-day mortality, blood parameters, emergency service replacement history, and endoscopy results of the patients were recorded. Results: In the study, 301 patients were evaluated, and 80 individuals were included in the control group. Among the control group, 49 (61.2%) were male, and 31 (38.8%) were female. Of the 221 patients diagnosed with UGIB, 122 (55.2%) were male, and 99 (44.8%) were female. In the study, 28-day mortality was observed in 22 (9.9%) of the UGIB patients.