Malign plevral mezotelyoma hastalarında evreleme FDG PET görüntülerinden elde edilen metabolik-volümetrik parametrelerin prognostik rolü
Prognostic role of metabolic-volumetric parameters obtained from staging FDG PET images in malignant pleural mesothelioma patients
- Tez No: 939680
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÜNLÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Tıp Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Malign plevral mezotelyoma (MPM) hastalarında evreleme amaçlı yapılan bu retrospektif çalışmada, 18F FDG PET/BT görüntülerinden elde edilen metabolik-volümetrik parametrelerin prognostik değeri incelendi. Histopatolojik olarak doğrulanmış 64 hastanın SUVmax, SULpeak, MTV ve TLG parametreleri hesaplandı. MTV ve TLG için hem %42 SUVmax eşiği hem de karaciğer SUV ortalaması + 2 standart sapma (SD) yöntemleri kullanıldı. Sağkalım analizlerinde Cox regresyon, ROC, Kaplan-Meier ve karar ağacı (CART) modelleri uygulandı. Tek değişkenli analizde histopatolojik tip, SUVmax, SULpeak ve MTVkc anlamlı bulunurken, çok değişkenli analizde yalnızca histopatolojik tip ve SUVmax bağımsız prognostik faktörler olarak kaldı. ROC analizinde, SULpeak, SUVmax'a göre daha yüksek duyarlılık (%73) ve AUC (0,74) ile sağkalım tahmininde daha etkili bulundu. MTVkc ≥641 ml olan hastalarda kötü prognoz gözlense de modelin duyarlılık ve özgüllüğü sınırlıydı. CART modeli, SULpeak, histopatolojik tip ve TLGkc parametrelerinin kombinasyonunun sağkalım tahmininde güçlü olduğunu gösterdi; bu model %75,5 doğruluk, %86,3 duyarlılık ve %65,2 özgüllükle diğer modellere üstünlük sağladı. Bulgular, PET/BT'den elde edilen metabolik-volümetrik parametrelerin MPM'de prognostik belirteçler olarak önemini teyit etmekte ve karar ağacı tabanlı modellerin sağkalım tahmininde klinik potansiyel taşıdığını vurgulamaktadır. Parametrelerin standardizasyonu ve ileri klinik çalışmalarda bu modellerin doğrulanması, MPM yönetiminde PET/BT'nin prognostik gücünü artıracaktır.
Özet (Çeviri)
This retrospective study evaluated the prognostic value of metabolic-volumetric parameters derived from 18F FDG PET/CT imaging in staging patients with malignant pleural mesothelioma (MPM). Quantitative parameters including SUVmax, SULpeak, MTV, and TLG were calculated in 64 histopathologically confirmed patients. Both fixed 42% SUVmax threshold and liver SUV mean + 2 standard deviations (SD) methods were employed for MTV and TLG delineation. Survival analyses were conducted using Cox regression, ROC analysis, Kaplan-Meier curves, and classification and regression tree (CART) modeling. Univariate analysis identified histopathologic subtype, SUVmax, SULpeak, and liver-corrected MTV (MTVkc) as significant prognostic factors; however, multivariate analysis retained only histopathologic subtype and SUVmax as independent predictors. ROC analysis showed that SULpeak outperformed SUVmax in predicting survival, with higher sensitivity (73%) and an area under the curve (AUC) of 0.74.. Although MTVkc ≥ 641 mL correlated with poor prognosis, its sensitivity and specificity were limited. CART modeling revealed that the combination of SULpeak, histopathologic subtype, and liver-corrected TLG (TLGkc) provided robust survival prediction, achieving 75.5% accuracy, 86.3% sensitivity, and 65.2% specificity, outperforming traditional models. These findings confirm the prognostic relevance of metabolic-volumetric PET/CT parameters in MPM and highlight the clinical potential of CART-based models for survival estimation. Standardisation of the parameters and validation in larger prospective studies are required to improve the prognostic value of PET/CT in the management of MPM.