Obez ergenlerde Lcp1 geninin genetik ve epigenetik analizlerinin yapılması ve klinik parametrelerle karşılaştırılması
Genetic and epigenetic analysis of Lcp1 gene in obese adolescents and comparison with clinical parameters
- Tez No: 939682
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE KILIÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pediatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
LCP1 geninin NAFLD etyolojisinde önemli rolü olduğu ve tanıda belirteç olarak kullanılabileceği belirtilmektedir. Ancak bu gendeki epigenetic değişikliklerin NAFLD ile ilişkisi henüz araştırılmamıştır. Bu çalışmada amaç, LCP1 geninin genetik ve epigenetik yönden incelenmesi ve NAFLD ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Materyal-Metod: Bir ergen sağlığı polikliniğine Mayıs – Aralık 2023 tarihleri arasında başvuran obez ve normal ağırlıklı ergenler (10-18 yaş) çalışmaya alındı. Obez NAFLD(+/-) ve kontrol grupları arasında LCP1 gen polimorfizmi ve epigenetik analizleri PCR yöntemi ile yapıldı ve klinik ve laboratuvar verileri ile ilişkileri incelendi. Istatistiksel analizler JAMOVI 2.3.18 programı ile yapıldı. Bulgular: LCP1 geninin obezlerde kontrol grubuna göre AG/GG varyantlarının anlamlı derecede (p=0,038) daha yüksek oranda bulunduğu, NAFLD varlığı ile ilişkili olmadığı saptanmıştır. LCP1 geninin CpG1 bölgesindeki metilasyon düzeyleri ile glukoz ve HbA1c düzeyleri arasında negatif korelasyon, BUN düzeyleri arasında ise pozitif bir korelasyon tespit edilmiştir. Ayrıca, hem CpG1 hem de CpG2 bölgelerindeki metilasyon düzeylerinin NAFLD ile anlamlı pozitif korelasyon gösterdiği belirlenmiş, diğer antropometrik ölçümler ve metabolik parametreler ile CpG1 ve CpG2 bölgeleri arasında anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Sonuç: Bu çalışma obez ergenlerde NAFLD varlığı ile LCP1 gen metilasyonu arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışma olup, LCP1 geninin epigenetik düzeyde regülasyonunun NAFLD patogenezinde rol oynayabileceğini göstermektedir. Ayrıca bu çalışmada, LCP1 geninin CpG1 ve CpG2 bölgelerindeki metilasyon düzeylerinin bazı metabolik parametrelerle de ilişkili olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: It is stated that LCP1 gene has an important role in NAFLD etiology and can be used as a diagnostic marker. However, the relationship between epigenetic changes in this gene and NAFLD has not been investigated yet. The aim of this study is to examine the LCP1 gene genetically and epigenetically and to investigate its relationship with NAFLD. Material-Method: Obese and normal weight adolescents (10-18 years old) who applied to an adolescent health clinic between 2023 May-December were included in the study. LCP1 gene polymorphism and epigenetic analyses were performed between obese NAFLD(+/-) and control groups by PCR method and their relationships with clinical and laboratory data were examined. Statistical analyses were performed using the JAMOVI 2.3.18 program. Results: AG/GG variants of LCP1 gene were significantly (p=0.038) higher in obese patients compared to controls, but not associated with the presence of NAFLD. A negative correlation was found between methylation levels in the CpG1 region of the LCP1 gene and glucose and HbA1c levels, and a positive correlation was found between BUN levels. In addition, it was determined that methylation levels in both the CpG1 and CpG2 regions showed a significant positive correlation with NAFLD, and no significant relationship was found between other anthropometric measurements and metabolic parameters and the CpG1 and CpG2 regions. Conclusion: This study is the first to examine the relationship between the presence of NAFLD in obese adolescents and LCP1 gene methylation, and it shows that the epigenetic regulation of the LCP1 gene may play a role in the pathogenesis of NAFLD. In addition, this study has shown that methylation levels in the CpG1 and CpG2 regions of the LCP1 gene are also associated with some metabolic parameters.