Assessment of tsunami events in Eastern Aegean Sea
Ege Denizi doğusundaki tsunami olaylarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 939693
  2. Yazar: HASAN SEZGİN ÜSTÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET CEVDET YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Sismik olaylara bağlı tsunamiler tarih boyunca Ege Denizinde etkili olmuştur. 30 Ekim 2020 Sisam – İzmir tsunamisi Ege Denizindeki tsunami olaylarının önemini hatırlatmıştır. Bu bağlamda, Doğu Ege'de son iki yüzyılda oluşan bazı tsunami olaylarının oluşma yerleri, büyüklükleri ve kıyılardaki etkilerindeki benzerlikler dikkat çekmiştir. Bu çeşit tsunamilere örnek olarak iki çift tsunami olayı değerlendirilebilir. Bunlar 7 Mart 1867 ve 6 Ekim 1944'te Edremit'te, 3 Nisan 1881 ve 23 Temmuz 1949'da ise Çeşme – Sakız bölgesinde oluşan deprem ve tsunami olaylarıdır. Bu çalışmada, bu tsunami olayları, oluşma mekanizmaları, Ege denizindeki hareketleri ve kıyılardaki etkileri gözlem verileri ve modelleme simülasyonları ile kıyaslama yapılarak incelenmiştir. Kıyaslamaların sonuçları bölgedeki tsunami olaylarına karşı hazırlık ve alınacak önlemler için değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Tsunamis related to seismic events have been effective in the Aegean Sea throughout the history. 30 October 2020 Samos-Izmir Tsunami reminded the importance of the tsunami events in the Aegean sea. In this regard, the similarities in the occurence location, magnitudes and the coastal effects of some tsunami events in the last two centuries in Eastern Aegean Sea have attacted attention. There are two pair tsunamis to be considered as examples of these kind of tsunamis. They are the earthquake and tsunami events occurred in Edremit on 7 March 1867 and 6 October 1944 and the earthquake and tsunami events occurred in Çeşme – Sakız (Chios) region on 3 April 1881 and 23 July 1949. In this study, these tsunami events, their generation mechanisms, propagations in the Aegean Sea and their coastal effects have been investigated using observation data and comparisons with the results of numerical simulations. The results of the comparisons are also discussed by considering the preparedness and mitigation measures against the tsunami events in the region.