Logaritmik ağırlıklı fonksiyon uzaylarında exponansiyel sampling serilerinin yakınsaklıkları
Convergence of exponential sampling series in logarithmic weighted spaces of functions
- Tez No: 939709
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER ACAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışması, ilk bölümü giriş bölümü olmak üzere toplamda 10 bölümden oluşmaktadır. Tezin ikinci bölümü, tezde yararlanılan kaynak araştırmalarına üçüncü bölümü ise diğer bölümlerde kullanılacak olan temel kavramlar ve notasyonlara ayrılmıştır. Tezin dördüncü, beşinci, altıncı ve yedinci bölümleri orijinal olup, ele alınan exponansiyel tipteki sampling serilerinin yaklaşım özellikleri (noktasal/düzgün yakınsama, yakınsama hızı, Voronovskaja teoremi) logaritmik ağırlıklı uzaylarda incelenmiştir. Tezin sekizinci bölümünde ise dört, beş, altı ve yedinci bölümlerinde elde edilen sonuçları destekleyen çekirdek örnekleri verilmiş ve bu örnekler sayesinde hem nümerik tablolar hem de grafiksel gösterimler sunulmuştur. Tezin dokuzuncu bölümü araştırma sonuçları ve tartışma kısmına ayrılmıştır. Bu bölümde, tezde elde edilen sonuçlar ve literatüre olan katkıları tartışılmıştır. Tezin son bölümü olan onuncu bölümde ise tezden elde edilen sonuçlar dikkate alınarak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of 10 sections in total, the first section being the introduction. The second section of the thesis is devoted to the references used in the thesis, the third section is devoted to the basic notions and notations that will be used in the other sections. The fourth, fifth, sixth and seventh sections of the thesis are original and the approximation properties (pointwise/uniform convergence, rate of convergence, Voronovskaja theorem) of exponential-type sampling series are investigated in logarithmic weighted spaces of functions. In the eighth section of the thesis, some examples of kernels supporting the results obtained in sections four, five, six and seven are given and both numerical tables and graphical representations are presented by means of these examples. The ninth section of the thesis is devoted to research results and discussion. In this section, the results obtained in the thesis and their contributions to the literature are discussed. In the tenth section, which is the last section of the thesis, suggestions are made considering the results obtained from the thesis.