Otomotiv kablolama sektöründe kullanılan bağlantı noktalarının geliştirilmesi
Development of connection points used in the automotive wiring industry
  1. Tez No: 939708
  2. Yazar: FATİH ÇEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELÇUK KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Mechanical Engineering, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde gelişen araç teknolojileriyle birlikte araçlar üzerinde kullanılan kablo demetleri sayısı giderek artmaktadır. Özelikle elektrikli ve hibrit araçların gelişmesi kablo donanımlarının daha da uzamasına yeni kablo tipleri ve bağlantı elemanlarının eklenmesine sebep olmaktadır. İnsan sinir sistemine benzer olarak araçlarda da kablo donanımları tüm verilerin taşınmasını, sinyal iletilmesini ve enerjinin tüm araç içerisine dağılımını sağlamaktadır. Kablo demetleri araç üzerine kolay montaj yapılabilmesi için parçalı olarak üretilmektedir. Konnektör ve terminal gibi bağlantı elemanları ile bu parça halindeki kablo demetleri birleştirilerek tek bir ağın oluşması sağlanmaktadır. Bu tez çalışmasında bu bağlantı noktalarından olan terminal ve tel bağlantısı üzerine çalışma yapılmıştır. Terminal ve tel krimpleme işlemi adı verilen soğuk şekillendirme işlemi ile birleştirilmektedir. Taşıtlar dinamik sistemler oldukları için iç ve dış çevresel etkilere çalışmaları süresince maruz kalmaktadır. Krimpli bağlantılar bu çevre koşulları altından çalıştıkları için bazı elektriksel ve mekanik özelliklere sahip olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda farklı tipde on dört adet kombinasyon oluşturarak bu kombinasyonlar üzerine testler yapılmıştır. Test sonuçlarında istenen özelliklere sahip olan terminallerin seri üretim koşullarında kullanılması hedeflenmiştir. Ayrıca bu yeni geliştirilen kombinasyonların elektriksel direnç değerlerinin krimpleme yüksekliği ile olan ilişkisi incelenmiştir. Oluşturulan kombinasyonlara, IEC, USCAR ve OEM standartlarına uygun olarak mikro kesit analizi, elektriksel direnç ölçüm testi ve çekme testi uygulanmıştır. Krimpli tel bağlantılarının kalitesini ve araç içerisindeki ortam şartlarına bağlı olarak davranışlarını görmek için bu testler yapılmaktadır. Mikro kesit analiz testinde oluşturulan kombinasyonların krimpleme alanları ve sıkıştırma oranları incelenerek krimpleme kalitesi değerlendirilmiştir. Elektriksel direnç ölçüm testinde kombinasyonların üzerine termal yaşlandırma yapılmadan ve yapılarak Ohm yasasına göre elektriksel direnç ölçülerek tellerin elektriksel uygunlukları incelenmiştir. Çekme testinde ise krimpli kombinasyonların mekanik olarak dayanıklılıkları incelenmiştir. Yapılan mikro kesit incelemelerinde sıkıştırma oranınında krimpleme kalitesini etkilediği görülmüştür. Elektriksel direnç ölçüm testinde farklı krimpleme yüksekliklerinde kombinasyonlar analiz edilerek ideal krimp basma yükseklikleri değerlendirilmiştir. Krimp basma yüksekliği arttıkça elektriksel direncinde arttığı görülmektedir. Terminal alt krimpleme basma yüksekliğinde tellerin basılması elektriksel direnç açısından daha uygun olduğu görülmektedir. Farklı tel tiplerinde ve farklı kesit alanlarında elektriksel direncin değiştiği görülmüştür. Terminal bir ile oluşturulan kombinasyonlarda aynı tel tipi kullanılmasına rağmen tel kesit alanının artması ile elektriksel direncin uygun seviyelere çıktığı gözlenmiştir. Terminal iki ile oluşturulan kombinasyonların elektriksel direnç açısından daha iyi çıktıkları gözlenmiştir. Farklı tel tipleri ve kesit alanlarında yapılan ölçümlerde uygun sonuçlar geldiği görülmüştür. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda, terminal bir ve terminal iki ile oluşturulan kombinasyonlardan istenen standartları sağlayan bağlantı elemanlarının seri üretim koşullarında kullanılabileceği görülmüştür. Kombinasyon 5,6,7,8,9,10,11,12 ve 13'ün istenen mekanik ve elektriksel değerlere sahip olduğu görülmüştür. Bu kombinasyonların alt basma yüksekliklerinde kullanılmasının elektriksel açıdan da daha iyi sonuçlar vereceği görülmektedir. Yine bu çalışma kapsamında elektriksel direnç ile krimp basma yüksekliği arasındaki ilişki ve değişimde görülmüştür. Tel tiplerinin terminal ile uyumlu olmasına rağmen kesit alanı değişimleri kombinasyonların elektriksel ve mekanik olarak uygunsuz olmalarına sebep olmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, with the developing vehicle technologies, the number of cable harnesses used on vehicles is increasing. Especially the development of electric and hybrid vehicles causes the cable harnesses to become longer and new cable types and connection elements to be added. Similar to the human nervous system, cable harnesses in vehicles also provide the transfer of all data, signal transmission and distribution of energy throughout the vehicle. Cable harnesses are produced in pieces for easy assembly on the vehicle. These piece-shaped cable harnesses are combined with connection elements such as connectors and terminals to form a single network. In this thesis, a study was conducted on the terminal and wire connection, which are among these connection points. The terminal and wire are combined with a cold forming process called crimping. Since vehicles are dynamic systems, they are exposed to internal and external environmental effects during their operation. Since crimped connections operate under these environmental conditions, they must have certain electrical and mechanical properties. In this context, tests were conducted on these combinations by creating fourteen different types of combinations. It was aimed to use the terminals with the desired properties in the test results under mass production conditions. In addition, the relationship between the electrical resistance values of these newly developed combinations and the crimping height was examined. Micro-section analysis, electrical resistance measurement test and tensile test were performed on the created combinations according to IEC, USCAR and OEM standards. These tests are performed to see the quality of crimped wire connections and their behaviors depending on the environmental conditions in the vehicle. In the micro-section analysis test, the crimping areas and compression ratios of the created combinations were examined and the crimping quality was evaluated. In the electrical resistance measurement test, the electrical resistance was measured according to Ohm's law without and with thermal aging on the combinations and the electrical suitability of the wires was examined. In the tensile test, the mechanical durability of the crimped combinations was examined. In the micro-section examinations, it was observed that the compression ratio also affected the crimping quality. In the electrical resistance measurement test, combinations at different crimping heights were analyzed and ideal crimp pressing heights were evaluated. It is observed that as the crimp pressing height increases, the electrical resistance also increases. It is seen that pressing the wires at the terminal lower crimp pressing height is more suitable in terms of electrical resistance. It has been observed that electrical resistance changes in different wire types and different cross-sectional areas. It has been observed that electrical resistance increases to appropriate levels with the increase in wire cross-sectional area, despite the use of the same wire type in combinations formed with terminal one. It has been observed that combinations formed with terminal two are better in terms of electrical resistance. It has been observed that appropriate results are obtained in measurements made in different wire types and cross-sectional areas. In line with the results obtained, it has been observed that connection elements that meet the desired standards from combinations formed with terminal one and terminal two can be used in mass production conditions. It has been observed that combinations 5,6,7,8,9,10,11,12 and 13 have the desired mechanical and electrical values. It is seen that using these combinations at lower pressing heights will also give better results in terms of electricity. Again, within the scope of this study, the relationship and change between electrical resistance and crimp pressing height has been observed. Although the wire types are compatible with the terminal, changes in cross-sectional area cause the combinations to be electrically and mechanically inappropriate.