Yoğun bakım hastalarına doğa temelli müzik dinletisinin ağrı ve fizyolojik parametreleri üzerine etkisi
The effect of nature-based music concert on pain and physiological parameters of intensive care patients
  1. Tez No: 939724
  2. Yazar: SÜMEYYE ESERER GÖKÇE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KUBAT BAKIR, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVCAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Amaç: Bu araştırma yoğun bakım hastalarında doğa temelli müzik dinletisinin ağrı ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkisini incelemek amacıyla deneysel randomize kontrollü bir çalışma olarak gerçekleştirildi. Yöntem: Araştırma, İstanbul'da bir devlet hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde gerçekleştirildi. Araştırma evrenini Mart 2024 ile Mayıs 2024 tarihleri arasında yoğun bakım ünitesine yatışı yapılan hastalar örneklemini ise araştırmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan 108 hasta oluşturdu. Hastalar randomizasyon yöntemi ile doğa sesi deney grubu (54) ve rutin uygulamaların yapıldığı kontrol grubuna (54) ayrıldı. Araştırma verileri“Hasta Tanıtıcı Bilgi Formu”,“Sayısal Ağrı Skalası”ve“Fizyolojik Parametreler Takip Formu”ile toplandı. Deney grubuna doğa temelli müzik dinletisi uygulanırken kontrol grubuna herhangi bir müdahale yapılmadı. Verilerin analizinde SPSS 22.0 programı kullanıldı ve tanımlayıcı istatistikler, t-testi ki kare testi ile değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan deney grubundaki hastaların yaş ortalaması 58,92±16,46, kontrol grubundakilerin 73,64±5,79 yıl, deney grubunun %51,9'unun kadın, kontrol grubunun %53,7'sinin evli, deney grubunun %24,1'nin çalışmadığı, kontrol grubunun %25,9'nun lise mezunu olduğu saptandı. Kontrol grubundaki hastaların %75,9'da, deney grubundaki hastaların ise %72,2'ninde kronik hastalık bulunduğu, deney ve kontrol grubundaki hastaların %25,9'nun solunum sıkıntısı tanısı ile hastane yatışları olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted as an experimental, randomized controlled trial to examine the effect of nature-based music on pain and physiological parameters in intensive care patients. Method: The mean age of the patients in the experimental group participating in the study was 58.92±16.46, and those in the control group were 73.64±5.79 years, 51.9% of the experimental group was female, 53.7% of the control group was married, 24.1% of the experimental group was unemployed, and 25.9% of the control group was high school graduate. It was determined that 75.9% of the patients in the control group and 72.2% of the patients in the experimental group had chronic diseases, and 25.9% of the patients in the experimental and control groups had been hospitalized with a diagnosis of respiratory distress.