Sahne deneyiminin konservatuvar bale öğrencileri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of stage experience on conservatory ballet students
- Tez No: 939740
- Danışmanlar: DOÇ. GÖKÇE SÖNMEMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma, konservatuvar düzeyinde klasik bale eğitimi alan öğrencilerin sahne deneyimlerinin teknik ve sanatsal gelişimleri üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma kapsamında, belirli koreografilerin ilk ve son performansları gözlemlenmiş ve sahne deneyiminin dansçılar üzerinde yarattığı değişimler çok boyutlu olarak değerlendirilmiştir. Nitelikli gözlem, video analizi ve performans değerlendirme ölçekleri kullanılarak gerçekleştirilen bu araştırmada; kondisyon, dönüşler, zıplamalar, sahne yerleşimi, üst beden kullanımı, müzikalite ve duygusal ifade gibi başlıklarda elde edilen bulgular, sahne deneyiminin öğrenci performansı üzerinde doğrudan etkili olduğunu ortaya koymuştur. Aynı koreografiyi farklı zamanlarda sahneleyen öğrencilerin son performansta, ilk performansa kıyasla teknik olarak daha dengeli, ifade açısından daha bütünlüklü ve sahne kullanımı bakımından daha kontrollü oldukları gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışmanın sonunda yapılan değerlendirmede, mevcut sahne uygulamalarının geliştirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur. Sahne deneyiminin yalnızca yıl sonu temsillerine hazırlıkla sınırlı kalmaması gerektiği; öğrencilerin yıl boyunca farklı sahne koşullarında tecrübe kazanabileceği yapılar oluşturulmasının faydalı olacağı sonucuna ulaşılmıştır. Bu bağlamda, konservatuvar bünyesinde teknik donanıma sahip sabit bir sahne mekânının oluşturulması, öğrencilerin mesleki gelişimleri açısından önemli bir adım olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the impact of stage experience on the technical and artistic development of students receiving classical ballet training at the conservatory level. The research involved the observation of students' first and final performances of selected choreographies, evaluating how stage experience contributes to qualitative changes in their development. Using structured observation, video analysis, and performance evaluation scales, the study assessed key components such as physical conditioning, turns, jumps, stage positioning, upper body use, musicality, and emotional expression. The findings revealed that stage experience has a direct and constructive influence on student performance. Students performing the same choreography at different times were observed to be more technically stable, more expressive, and more in control of their use of stage space in their final performances compared to their initial ones. In the final section of the study, suggestions were offered regarding how existing stage practices might be further improved. It was concluded that stage experience should not be limited to year-end performances. Rather, it should be integrated into the academic year as an ongoing process, allowing students to practice under diverse stage conditions. In this regard, the establishment of a technically equipped, permanent stage within the conservatory is proposed as a valuable contribution to student development.