Farklı değişkenler açısından taekwondocuların saldırganlık ve öfke düzeylerinin fair play davranışlarına etkisi
The effect of aggression and anger levels of taekwondo athletes on fair play behaviors in terms of different variables
- Tez No: 939742
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma, taekwondocuların saldırganlık ve öfke düzeylerinin fair play davranışları üzerindeki etkisini farklı değişkenler açısından incelemek amacıyla yapılmıştır. Sporcular; cinsiyet, yaş, aile, ekonomik ve eğitim durumu, sporcu yaşı, haftalık antrenman sayısı ve kişilik gibi değişkenler açısından incelenmektedir. Çalışmaya Eskişehir ilinde farklı takımlarda lisanslı olarak müsabakaya çıkma düzeyine gelmiş 317 kadın, 180 erkek olmak üzere toplam 497 sporcu dâhil edilmiştir. Çalışmaya katılan öğrencilere Gürbüz ve diğ. (2019) tarafından, Türkçeye uyarlanan“Sporda Saldırganlık ve Öfke Ölçeği”ile Sezen ve Balçıkanlı (2010) tarafınca da dilimize çevrilmiş olan“Çok Boyutlu Sportmenlik Yönelimi Ölçeği”ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Ölçekler sporculara yüz yüze uygulanarak yapılmıştır. Verilerin analizi SPSS 26.0 paket programında değerlendirilmiştir. Farklı değişkenler açısından yapılan analizler sonucunda sporcuların saldırganlık ve öfke puanlarına bakıldığında cinsiyet, eğitim durumu, haftalık antrenman değişkeni, kişilik değişkenine göre anlamlı fark olduğu görülmektedir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of aggression and anger levels of taekwondo players on fair play behaviours in terms of different variables. It is examined in terms of variables such as gender, age, family economic status, educational status, athlete age, number of weekly training and personality. The study included a total of 497 athletes, 317 females and 180 males, who had reached the level of competing in different teams in Eskişehir province.“Aggression and Anger Scale in Sport”adapted into Turkish by Gürbüz et al. (2019) and“Multidimensional Sportsmanship Orientation Scale”translated into Turkish by Sezen and Balçıkanlı (2010) and personal information form were used. The scales were applied to the athletes face to face. The data were analysed using SPSS 26.0 package programme. As a result of the analyses made in terms of different variables, it is seen that there is a significant difference in the aggression and anger scores of the athletes according to gender, educational status, weekly training variable and personality variable (p0.05).