Nazal dorsal şekillendirmede ileri seviye inceltilmiş kıkırdak grefti: Yeni bir konsept
Ultra Thinned Cartilage Graft for Nasal Dorsal Contouring: A New Concept
- Tez No: 939776
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMURAN ZEYNEP SEVİM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, rinoplastide kullanılan kıkırdak greftlerinin en optimal şekilde nasıl işlenebileceğini araştırmaktır. Rinoplasti ameliyatlarında estetik bir görünümle sürdürülebilir bir fonksiyonun kombinasyonu stabil ve pürüzsüz bir şekilde sağlanmalıdır. Redüksiyon sonrası osseokartilajinöz iskeletin zayıflaması, bazı etnik burunlardaki düşük dorsum, pürüzlü kontur hattı optimal greftleme yaklaşımlarıyla çözülebilmektedir. Bu yaklaşımlar, uzun dönemli ve kolayca uygulanabilen bir tekniğe dayanmalıdır. Gereç ve Yöntem: Deneyde 10 adet Yeni Zelanda cinsi tavşan kullanılmıştır. Deneyin ilk aşamasında tavşan kulağından alınan kıkırdak greftleri beş eşit parçaya bölünerek işlenme yöntemine göre gruplara ayrılmıştır. Kıkırdaklar ezilerek, kıyılarak, fasyaya sarılarak ve M-slicer ile inceltilerek işlenmiştir ve bir grup ise saf blok halinde bırakılmıştır. Bu kıkırdaklar, tavşanın sırtında standardize edilmiş ceplere gömülmüştür. Sekiz hafta bekleme süresinin ardınan kıkırdak greftleri incelenmek üzere tavşan sırtından çıkarılmıştır. Alınan materyaller makroskobik ve histopatolojik olarak incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar istatistiksel analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmada en yüksek proliferasyon değeri ve sağkalım M-slicer ile inceltilen kıkırdak greftlerinde görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate how cartilage grafts used in rhinoplasty can be optimally processed. In rhinoplasty, the combination of aesthetic appearance and sustainable function should be achieved in a stable and smooth manner. The weakening of the osseocartilaginous framework after reduction, the low dorsum in some ethnic noses and uneven contour lines can be solved with optimal grafting approaches. These approaches should be based on a long-term and easily applicable technique. Materials and Methods: Ten adult New Zealand rabbits were used in the experiment. In the first stage of the experiment, cartilage grafts from rabbit ears were divided into five equal parts and divided into groups according to the processing method. Cartilages were processed by crushing, dicing, wrapping in fascia and thinning with M-slicer and one group was left as a solid block. These cartilages were implanted in standardized pockets on the back of the rabbit. After a waiting period of eight weeks, the cartilage grafts were removed from the rabbit's back for examination. The materials were examined macroscopically and histopathologically. The results obtained were statistically analyzed. Results: The highest proliferation and viability rate were observed in cartilage grafts thinned with the M-slicer.