Okulda epilepsi yönetimi mobil sağlık uygulamasının zihinsel engelli çocukların öğretmenlerinin epilepsi bilgi, tutum ve öz yönetimine etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of the epilepsy management at school mobile health application on the knowledge, attitude and self-management of teachers of children with intellectual disabilities: A randomised controlled study
- Tez No: 939783
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL İŞLER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Amaç: Bu araştırma zihinsel engeli olan çocukların öğretmenlerine yönelik geliştirilen Okulda Epilepsi Yönetimi Mobil Sağlık Uygulaması (EpiSchool-M) ve Okulda Epilepsi Yönetimi Dijital Eğitim Rehberi (EpiSchool-R)'nin öğretmenlerin epilepsiye yönelik bilgi, tutum ve öz yönetimine etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Yöntem: Araştırma, tek kör, izlemsel, randomize kontrollü girişimsel tasarımda ve üç aşamalı olarak gerçekleştirildi (CTN: NCT06807047). İlk aşamada“Okulda Epilepsi Yönetimi Eğitim İçeriği”oluşturuldu. İkinci aşamada, bu içerik temel alınarak“Okulda Epilepsi Yönetimi Dijital Eğitim Rehberi”ve“Okulda Epilepsi Yönetimi Mobil Sağlık Uygulaması”geliştirildi. Üçüncü aşamada ise zihinsel engeli olan çocuklarla çalışan 90 öğretmen ile dijital eğitim rehberi ve mobil sağlık uygulamasının etkinliği değerlendirildi. Araştırma, Aralık 2022-Mayıs 2025 tarihleri arasında yürütüldü. Basit randomizasyon yöntemi ile öğretmenler üç gruba (EpiSchool-R, EpiSchool-M ve kontrol) atandı. Girişim gruplarındaki öğretmenler 1.5 ay boyunca kendi gruplarına özgü rehberi ya da mobil sağlık uygulamasını kullandı. Veriler, Birey Tanıtım Formu, Öğretmenlerin Epilepsiye Yönelik Bilgi ve Tutum Ölçeği ve Öğretmenler için Epilepsi Öz Yönetim Ölçeği ile 0. gün, 15. gün ve 1.5 ay sonra olmak üzere üç farklı zamanda toplandı. Bulgular: EpiSchool-M grubundaki öğretmenlerin, EpiSchool-R ve kontrol grubundaki öğretmenlere göre; EpiSchool-R grubundaki öğretmenlerin ise kontrol grubuna göre epilepsi bilgi, tutum ve öz yönetim son test puan ortalamalarının istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulundu (p< 0.05). Sonuç: Zihinsel engeli olan çocukların öğretmenlerine yönelik epilepsi eğitiminde mobil sağlık uygulamaları etkili ve öncelikli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to determine the effects of the“Epilepsy Management at School Mobile Health Application (EpiSchool-M)”and“Epilepsy Management at School Digital Education Guide (EpiSchool-R)”, developed for teachers of children with intellectual disabilities, on teachers' epilepsy knowledge, attitude and self-management. Method: This study was in a single-blind, follow-up, randomized controlled trial design in three phases (CTN: NCT06807047). In the first phase, the“Epilepsy Management Training Content at School”was developed. In the second phase,“Epilepsy Management at School Digital Training Guide”and a“Epilepsy Management at School Mobile Health Application”were developed based on this content. In the third phase, the effectiveness of the digital education guide and the mobile health application was evaluated with 90 teachers working with children with intellectual disabilities. The study was conducted between December 2022 and May 2025 teachers were assigned to three groups (EpiSchool-R, EpiSchool-M and control) by simple randomization method. Teachers in the intervention groups used either the digital guide or the mobile health application specific to their group for 1.5 months. Data were collected at three different times, on day 0, day 15 and 1.5 months later, using the Individual Identification Form, the Knowledge and Attitudes Toward Epilepsy Among School Teachers Scale, and the Epilepsy Self-Management Scale for Teacher. Results: Teachers in the EpiSchool-M group had significantly higher mean post-test scores in epilepsy knowledge, attitude, and self-management compared to both the EpiSchool-R and control groups. In addition, teachers in the EpiSchool-R group also showed significantly higher scores compared to the control group (p< 0.05). Conclusion: Mobile health applications are an effective and prioritized method for epilepsy education for teachers of children with intellectual disabilities.