Diyabetik yaşlı dişi sıçan modelinde kronik egzersizin kas ve karaciğer glikoz metabolizması ile sestrin proteinleri üzerine etkisi
Effects of chronic exercise on muscle and liver glucose metabolism and sestrin proteins in diabetic aged female rat model
- Tez No: 939782
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN PATLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı diyabetik yaşlı dişi sıçan modelinde kronik egzersizin kas ve karaciğer glikoz metabolizması ile sestrin proteinleri üzerine etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada kronik egzersizin yaşlılıkta glikoz metabolizmasına etkisini belirlemek amacıyla kas ve karaciğer dokularında GLUT-4, SESN-1, SESN-2 ve SIRT-1 gen ekspresyon düzeyleri incelemiştir. Araştırma protokolü Selçuk Üniversitesi Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUDAM) Deney Hayvanları Etik Kurulu tarafından onaylandıktan sonra başlatılmıştır (2022/22). Çalışma SUDAM'dan temin edilen 40 adet Wistar cinsi yaşlı dişi sıçanlar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada kullanılan deney hayvanları randomize olarak 4 gruba ayrıldı: 1. Grup: Kontrol Grubu (n=10); 2. Grup Egzersiz Kontrol Grubu (n=10); 3. Grup: Diyabetik Kontrol Grubu (n=10); 4. Grup: Diyabet+Egzersiz Grubu (n=10). Gerçekleştirilen çalışmada diyabet oluşturmak için ayrılan sıçanlara (G3 ve G4) 40 mg/kg deri altı streptozotocin (STZ) uygulanarak diyabet indüklenmiştir. Sıçanlarda diyabet oluşumunun kesinleştirilmesinden sonra egzersiz gruplarına (G2 ve G4) sıçan koşu bandında 4 hafta boyunca günlük 45 dakika 20 m/s hızda koşu egzersizi yaptırılmıştır. Son koşu egzersizinden 24 saat sonra çalışma gruplarımızı oluşturan deney hayvanları genel anestezi altında sakrifiye edilerek kas ile karaciğer doku örnekleri alınmıştır. Alınan doku örneklerinde SESN-1, SESN-2, SIRT-1 ve GLUT-4 genlerinin mRNA ekspresyonunu tespit etmek amacıyla Gerçek Zamanlı Polimeraz Zincir Reaksiyonu (qPCR) protokolleri uygulanmıştır. Analiz sonuçları delta-delta Ct (2-ΔΔCt) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiş ve sonuçlar kat değişimi olarak kaydedilmiştir. Çalışmanın sonuçlarının istatistiksel değerlendirmesinde SPSS 26.0 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of chronic exercise on muscle and liver glucose metabolism and sestrin proteins in a diabetic elderly female rat model. In this study, GLUT-4, SESN-1, SESN-2 and SIRT-1 gene expression levels were examined in muscle and liver tissues in order to determine the effects of chronic exercise on glucose metabolism in old age. The research protocol was initiated after approval by the Selcuk University Experimental Medicine Research and Application Center (SUDAM) Experimental Animals Ethics Committee (2022/22). The study was conducted on 40 Wistar aged female rats obtained from SUDAM. The experimental animals used in the study were randomly divided into 4 groups: Group 1: Control Group (n=10); Group 2: Exercise Control Group (n=10); Group 3: Diabetic Control Group (n=10); Group 4: Diabetes + Exercise Group (n=10). In the study, diabetes was induced by subcutaneous administration of 40 mg/kg streptozotocin (STZ) to rats (G3 and G4) that were separated to create diabetes. After confirming the formation of diabetes in rats, exercise groups (G2 and G4) were made to run on a rat treadmill for 45 minutes daily at 20 m/s speed for 4 weeks. 24 hours after the last running exercise, the experimental animals constituting our study groups were sacrificed under general anesthesia and muscle and liver tissue samples were taken. Real-Time Polymerase Chain Reaction (qPCR) protocols were applied to detect mRNA expression of SESN-1, SESN-2, SIRT-1 and GLUT-4 genes in the tissue samples taken. Analysis results were evaluated using the delta-delta Ct (2-ΔΔCt) method and the results were recorded as fold change. SPSS 26.0 package program was used for statistical evaluation of the study results.