Akut apandisitte presepsinin tanısal ve prognostik değeri
Diagnostic and prognostic value of presepsin in acute appendicitisabstract
  1. Tez No: 939784
  2. Yazar: ZEYNEP NUR ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERVAN GÖKHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Akut apandisit, acil cerrahi müdahale gerektiren apendiksin inflamatuar bir hastalığıdır. Tanıyı desteklemek amacıyla çeşitli laboratuvar biyobelirteçleri kullanılmaktadır. Bu çalışma, presepsin seviyelerinin akut apandisit tanısındaki tanısal ve prognostik önemini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, Bilkent Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği'ne sağ alt kadran ağrısı ile başvuran ve akut apandisit tanısı alan hastalar ile sağlıklı yetişkinlerden oluşan bir kontrol grubu dahil edilmiştir. Hasta ve kontrol gruplarında presepsin seviyeleri ölçülerek karşılaştırılmıştır. İstatistiksel analizler ROC eğrisi analizi, duyarlılık ve özgüllük değerleri kullanılarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Acute appendicitis is an inflammatory condition of the appendix that requires urgent surgical intervention. Various laboratory biomarkers are used to support the diagnostic process. This study aimed to evaluate the diagnostic and prognostic significance of presepsin levels in acute appendicitis. Methods: This retrospective study included patients who presented to the Emergency Medicine Clinic of Bilkent City Hospital with right lower quadrant pain and were diagnosed with acute appendicitis, as well as a control group of healthy adults. Presepsin levels were measured and compared between the patient and control groups. Statistical analyses were performed using receiver operating characteristic (ROC) curve analysis, sensitivity, and specificity values.