Küçük hücreli dışı akciğer kanseri hastalarında TET2 Geni, hsa-miR-22-3p VE lncRNA-TUG1 ekspresyon düzeylerinin araştırılması
Investigation of TET2 Gene, hsa-miR-22-3p AND lncRNA-TUG1 expression levels in non-small cell lung cancer patients
  1. Tez No: 939789
  2. Yazar: İREM YELESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ERDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Tüm Dünya'da en sık görülen kanser çeşitlerinden biri olan akciğer kanseri, küçük hücreli akciğer kanseri ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri olarak iki ana kategoride incelenir. Adenokarsinom ve skuamöz hücreli karsinom ise küçük hücreli dışı akciğer kanserinin en yaygın iki türüdür. 26'sı adenokarsinom ve 23'ü skuamöz hücreli karsinom tanılı olan toplamda 49 primer akciğerli hastaya ait tümör dokusu ve bu hastaların tümörlü akciğer dokularının yakınlarında yer alan sağlıklı akciğer dokuları ile oluşturulan kontrol grubunda (49 örnek) TET2, hsa-miR-22-3p ve lncRNA-TUG1 olmak üzere mRNA-miRNA-lncRNA şeklinde bir ceRNA ağının ekspresyon düzeylerinin analiz edildiği çalışmamızın örneklem grubunu 2010-2020 tarihleri arasında Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümü Patoloji Anabilim Dalı arşivine kaldırılmış doku örnekleri oluşturmaktadır. Çalışmamızın deney basamaklarında sırasıyla parafin dokudan total RNA izolasyonu, cDNA sentezi ve Real-Time PCR analizi gerçekleştirildi. Karşılaştırmalı CT (ΔΔCT) yöntemi aracılığıyla TET2, hsa-miR-22-3p ve lncRNA-TUG1 için ekspresyon analizi yapıldı ve elde edilen ekspresyon düzeyleri adenokarsinom hasta- adenokarsinom kontrol, skuamöz hücreli karsinom hasta- skuamöz hücreli karsinom kontrol ve adenokarsinom hasta-skuamöz hücreli karsinom hasta gruplarında istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Lung cancer, one of the most common types of cancer in the world, is examined in two main categories as small cell lung cancer and non-small cell lung cancer. Adenocarcinoma and squamous cell carcinoma are the two most common types of non-small cell lung cancer. The sample group of our study, in which the expression levels of a ceRNA network in the form of mRNA-miRNA-lncRNA, including TET2, hsa-miR-22-3p and lncRNA-TUG1, were analyzed in a total of 49 primary lung patients, 26 of whom were diagnosed with adenocarcinoma and 23 with squamous cell carcinoma, and in a control group (49 samples) formed with healthy lung tissues located near the tumoral lung tissues of these patients, constituted the tissue samples that were archived in the Pathology Department of the Department of Surgical Medical Sciences of Mersin University Faculty of Medicine between 2010-2020. In the experimental steps of our study, total RNA isolation from paraffin tissue, cDNA synthesis and Real-Time PCR analysis were performed, respectively. Expression analysis was performed for TET2, hsa-miR-22-3p and lncRNA-TUG1 via comparative CT (ΔΔCT) method and the obtained expression levels were statistically analyzed in adenocarcinoma patient- adenocarcinoma control, squamous cell carcinoma patient- squamous cell carcinoma control and adenocarcinoma patient- squamous cell carcinoma patient groups.