Desellülerize dental pulpa ve gelma doku iskelelerinin apikal papilla kök hücrelerinin rejeneratif potansiyeli üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of decellularized dental pulp and gelma tissue scaffolds on the regenerative potential of apical papilla stem cells
  1. Tez No: 939790
  2. Yazar: NARİN ÖZAY GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUNDA ÇAĞIRIR DİNDAROĞLU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Amaç: Bu çalışmada; liyofilize desellülerize dental pulpa (DDP) ve jelatin metakrilat (GelMA) hidrojel doku iskelelerinin; apikal papilla kök hücrelerinin (APKH) rejeneratif potansiyeli üzerine etkisini incelemek ve pulpa-dentin benzeri doku oluşumuna etkisini karşılaştırmak amaçlandı. Gereç ve Yöntem: APKH, 14-18 yaş aralığındaki sağlıklı hastaların çekilmiş gömülü immatür üçüncü büyük azı dişlerinin apikal papillalarından (n=18) eksplant/mekanik ayrıştırma yöntemi ile izole edildi. DDP, ortodontik nedenlerle çekilmiş tek köklü küçük azı dişlerinden (n=18), Triton X-100 ve SDS içeren kimyasal desellülerizasyon protokolü ile elde edildi. DDP örnekleri, liyofilize edilerek histolojik ve immünohistokimyasal boyamalar, SEM analizi, protein içeriği ve rezidüel DNA ölçümleri ile karakterize edildi. %10 (w/v) GelMA ve %0,5 (w/v) Irgacure 2959 karıştırılarak Omnicure S2000 cihazı ile fotopolimerizasyon gerçekleştirildi. APKH'ler; odontojenik farklılaşma ortamındaki GelMA hidrojel ve liyofilize DDP doku iskelelerine ekilerek 7, 14, 21. günlerde pulpa-dentin benzeri doku oluşumu; hematoksilen & eozin, masson trikrom ve immünohistokimyasal (dentin matriks proteini-1, dentin sialofosfoprotein, alkalen fosfataz) boyamalar kullanılarak ışık mikroskobu ile değerlendirildi. Gruplar arasındaki farklılıkların değerlendirilmesi için tek yönlü varyans analizi (One-way ANOVA) ve bağımsız örneklem t-testi (Student's t test) kullanıldı. Bulgular: Liyofilize DDP'nin tek başına uygulandığı gruba kıyasla, GelMA hidrojel ile kombine edildiğinde hücre canlılığında istatistiksel olarak anlamlı bir artış gözlemlendi (p0,05), 21. günde 14.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effect of lyophilized decellularised dental pulp (DDP) and gelatin methacrylate (GelMA) hydrogel scaffolds on the regenerative potential of apical papilla stem cells (SCAPs) and to compare their effect on pulp-dentin-like tissue formation. Material and Method: SCAPs were isolated from the apical papilla of extracted impacted immature third molars (n=18) of healthy patients aged 14-18 years by explant/mechanical separation method. DDP was obtained from single-rooted premolars (n=18) extracted for orthodontic reasons by chemical desellularisation protocol containing Triton X-100 and SDS. DDP samples were lyophilised and characterised by histological and immunohistochemical staining, SEM analysis, protein content and residual DNA measurements. 10% (w/v) GelMA hydrogel and 0.5% (w/v) Irgacure 2959 were mixed and photopolymerisation was performed with Omnicure S2000 device. SCAPs were seeded on GelMA hydrogel and lyophilized DDP tissue scaffolds in odontogenic differentiation medium and pulp-dentin-like tissue formation was evaluated by light microscopy using haematoxylin & eosin, masson trichrome and immunohistochemical (dentin matrix protein-1, dentin sialophosphoprotein, alkaline phosphatase) staining on days 7, 14, 21. One-way analysis of variance (One-way ANOVA) and independent sample t-test (Student's t test) were used to evaluate the differences between the groups.