Bir post aktivasyon modeli olan Fransız kontrast metodunun amatör hentbolcularda sıçrama kuvveti ve sürat performansına etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of the French contrast method, a post activation model, on jump force and speed performance in amateur handball players
- Tez No: 939812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ZAMBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Yapılan bu araştırmada, Post Aktivasyon Modeli olan Fransız Kontrast Yöntemi ile yapılan çalışmanın amatör hentbolcuların sürat performansı ve dikey sıçrama kuvveti üzerine etkisi hedeflenmiştir. Çalışmaya Rize ilinde amatör hentbol oynayan 13 hentbol oyuncusu gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Araştırmaya katılan grupların demografik dağılımı incelendiğinde, örneklemin %53.8' i deney grubu (n=7) ve %46.2' si kontrol grubu (n=6) katılımcılardan oluşmuştur. Yaş dağılımına bakıldığında ise katılımcıların %53.8 (n=7) ve %46.2' si kontrol grubu (n=6) katılımcılardan oluşmaktadır. Katılımcıların boy ortalamaları 176.54±7.68 kilo ortalamaları ise 69.46±12.00 olduğu tespit edilmiştir. Deney Grubu, ikinci ara sezon döneminde 6 hafta süresince haftada üç gün olacak şekilde Fransız Kontrast Yöntemi antrenmanı gerçekleştirmişlerdir. Deney ve Kontrol Grubu ise ara sezonda gerçekleştirilen teknik ve taktik çalışmalara devam etmişlerdir. Deney ve Kontrol grupları çalışma öncesinde boy uzunluğu, vücut ağırlığı, dikey sıçrama kuvveti ve 20 ve 30 metre sürat ölçümlerinin verileri alınmış, SPSS 25.0 istatistik programı kullanılarak istatistiksel olarak veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of the study conducted with the French Contrast Method, which is the Post Activation Model, on the speed performance and vertical jump strength of amateur handball players was targeted. 13 handball players playing amateur handball in Rize province participated in the study voluntarily. When the demographic distribution of the groups participating in the study was examined, 53.8% of the sample consisted of the experimental group (n=7) and 46.2% of the control group (n=6) participants. When the age distribution was examined, 53.8% (n=7) and 46.2% of the participants consisted of the control group (n=6) participants. It was determined that the average height of the participants was 176.54±7.68 and their average weight was 69.46±12.00. The Experimental Group performed French Contrast Method training three days a week for 6 weeks during the second mid-season period. The Control Group continued the studies carried out in the mid-season.The Experimental and Control Groups continued the technical and tactical work carried out in the mid-season. Before the study, data on height, body weight, vertical jump strength and 20 and 30 meter speed measurements were taken from the Experimental and Control groups, and the data were statistically evaluated using the SPSS 25.0 statistical program.