Açık apeksli dişlerde farklı apikal tıkaç teknikleriyle yerleştirilen kalsiyum silikat içerikli materyallerinmarjinal adaptasyonları ve apikal ekstrüzyonlarının mikro-BT iledeğerlendirilmesi
Evaluation of marginal adaptation and apical extrusion of calcium silicate-containing materials using different apical obturation techniques in teeth with open apices, assessed by micro-CT
  1. Tez No: 1013016
  2. Yazar: ECEM ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERKAN ÇELİKTEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, açık apeksli dişlerde NeoMTA 2 ve NeoPutty kalsiyum silikat içerikli materyallerinin manuel kondenzasyon, indirekt ultrasonik aktivasyon ve 812MT cihazı ile yerleştirilmesinin apikal tıkaç kalitesi üzerindeki etkilerini mikro-bilgisayarlı tomografi (mikro-BT) ile üç boyutlu ve kantitatif olarak karşılaştırmaktır. Çalışmada, tek köklü, Vertucci Tip I kanal morfolojisine sahip, minimum apikal eğriliği olan ve çalışma boyu 21 ± 2 mm olan 66 adet daimi üst santral diş kullanılmıştır. Örneklerin standardizasyonu amacıyla tüm dişler 18 mm uzunluğa eşitlenmiş; koronal kısım peeso reamerlar ile, apikal kısım ise 80 no'lu K-tipi eğe ile şekillendirilmiştir. Açık apeks simülasyonu için örneklerin apikal bölgesi 0.06 konikliğe sahip #40 döner alet ile retrograd olarak genişletilmiş ve yalnızca 1 mm apikal açıklığa sahip olan dişler çalışmaya dahil edilerek Cvek Evre 4'e benzer açık apeks modeli oluşturulmuştur. Örnekler rastgele 6 gruba ayrılmıştır (n=11). Apikal tıkaç uygulamalarının ardından örnekler 37 °C'de %100 nem ortamında 48 saat inkübasyona bırakılmıştır. Tüm örnekler yüksek çözünürlüklü mikro-BT ile taranmış; elde edilen üç boyutlu görüntüler üzerinden materyal dolum hacmi, total porozite, iç porozite, dentin duvarına marjinal adaptasyon ve apikal ekstrüzyon hacmi kantitatif olarak hesaplanmıştır. Veriler çok değişkenli varyans analizi (MANOVA) ile değerlendirilmiş; uygulanan tekniğin bağımlı değişkenler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi olduğu saptanmış, materyalin bağımlı değişkenler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi saptanmamış ve materyal-teknik etkileşimi ise anlamlı bulunmamıştır, teknik faktörünün bağımlı değişkenler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkisi saptanmış, materyal-teknik etkileşimi ise anlamlı bulunmamıştır. Tek değişkenli analizlerde teknik faktörünün total porozite ve marjinal adaptasyon ve apikal ekstrüzyon üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiye sahip olduğu (p<0,05); iç porozite parametrelerinde ise istatistiksel anlamlılık eşiğine ulaşılamamakla birlikte klinik açıdan değerlendirilebilir eğilimler gözlemlendiği görülmüştür. Materyal faktörünün incelenen parametrelerin hiçbirinde istatistiksel olarak anlamlı etkisinin bulunmadığı saptanmıştır. Post-hoc analizlerde manuel kondenzasyonun total porozite, iç porozite ve marjinal adaptasyon açısından daha olumsuz sonuçlar verdiği belirlenmiştir. Ultrasonik aktivasyonun marjinal adaptasyon açısından, 812MT tekniğinin ise apikal ekstrüzyon açısından daha avantajlı olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak apikal tıkaç kalitesi üzerinde uygulama tekniğinin materyal tipine kıyasla daha belirleyici bir rol oynadığı ve farklı tekniklerin farklı kalite parametrelerinde üstünlük sağladığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of placing NeoMTA 2 and NeoPutty calcium silicate-based materials using manual condensation, indirect ultrasonic activation, and the 812MT device on the quality of apical plugs in teeth with open apices, three-dimensionally and quantitatively, by means of micro-computed tomography (micro-CT). A total of 66 single-rooted permanent maxillary central incisors with Vertucci Type I canal morphology, minimal apical curvature, and a working length of 21 ± 2 mm were used in the study. For standardization, all teeth were trimmed to a length of 18 mm; the coronal portion was shaped with Peeso reamers, while the apical portion was prepared using an #80 K-type file. To simulate an open apex, the apical region of the specimens was retrograde enlarged with a #40 rotary instrument with a 0.06 taper, and only teeth with a 1 mm apical opening were included in the study, creating an open apex model resembling Cvek Stage 4. The specimens were randomly divided into six groups (n=11). Following the apical plug applications, the specimens were incubated at 37 °C in 100% humidity for 48 hours. All samples were scanned using high-resolution micro-CT, and material filling volume, total porosity, internal porosity, marginal adaptation to the dentin wall, and apical extrusion volume were quantitatively calculated from the three-dimensional images. Data were analyzed using multivariate analysis of variance (MANOVA); the application technique was found to have a statistically significant effect on the dependent variables, while the material had no statistically significant effect on the dependent variables, and the material–technique interaction was not significant. Univariate analyses revealed that the technique factor had a statistically significant effect on total porosity, marginal adaptation, and apical extrusion (p < 0.05); whereas for internal porosity, the threshold of statistical significance was not reached, although clinically relevant trends were observed. The material factor did not demonstrate a statistically significant effect on any of the examined parameters. Post-hoc analyses indicated that manual condensation produced more unfavorable outcomes in terms of total porosity, internal porosity, and marginal adaptation. Ultrasonic activation was found to be more advantageous in terms of marginal adaptation, while the 812MT technique was more advantageous in terms of apical extrusion. In conclusion, the application technique was found to play a more decisive role in apical plug quality than the type of material used, and different techniques provided distinct advantages for different quality parameters.