Mozaik embriyo oluşumu gözlemlenen çiftlerin kadın ve erkek faktörlerinin incelenmesi
Investigation of female and male factors in couples with observed mosaic embryo formation
- Tez No: 939820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAMAN GÖKÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Mozaik embriyolar, Yardımcı üreme teknikleri (YÜT) uygulanan hastalarda genetik çeşitlilik gösteren karmaşık yapılar olup, embriyoların farklı hücre popülasyonlarına sahip olmasıyla tanımlanır. Bu çalışmada, Kıbrıs British Tüp Bebek Hastanesi'nde mozaik embriyo oluşumu gözlemlenen çiftlerde, kadın ve erkek faktörlerinin etkileri retrospektif olarak incelenmiş ve mozaik embriyo oluşumu gözlemlenmeyen çiftlerle karşılaştırılmıştır. Araştırma, çiftlerin yaşı, infertilite süresi ve tipi, vücut kitle indeksi, boy uzunluğu ve hormonal değerlerini kapsamaktadır. Kadınlarda oosit ve embriyo sayıları, erkeklerde spermiyogram sonuçları değerlendirilmiştir. Çalışma grubu, 28-42 yaş arası, tekrarlayan düşük veya başarısız tüp bebek geçmişi olan ve PGT yaptıran hastalardan seçilmiş; kontrol grubu ise mozaik embriyo gözlemlenmeyen çiftlerden oluşmaktadır. Veriler SPSS 21 programı kullanılarak analiz edilmiş, gruplar arası farklar Student t-test ve Mann Whitney U testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mosaic embryos are complex structures that exhibited genetic diversity, characterized by the presence of distinct cell populations within the same embryo. This study retrospectively examined the effects of female and male factors on mosaic embryo formation in couples treated at the Cyprus British IVF Center, comparing these findings with couples in whom mosaic embryos were not observed. The research encompassed data on the couples' age, infertility duration and type, body mass index, height, and hormonal parameters. Female oocyte and embryo counts, as well as male sperm analysis results, were evaluated. The study group consisted of patients aged 28–42 years who had recurrent miscarriages or failed IVF attempts and underwent preimplantation genetic testing (PGT), while the control group included couples without observed mosaic embryos. Data were analyzed using SPSS 21 software, and group differences were evaluated using the Student's t-test and Mann-Whitney U test.