Kalsiyum iyonoforun oosit aktivasyonu ve embriyo gelişimi üzerine etkisi
The effect of calcium ionophore on oocyte activation and embryo development
- Tez No: 939823
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY İREZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, ICSI uygulaması sonrası fertilizasyon elde edilemeyen olgularda uygulanan A23187 kalsiyum iyonofor ile oosit aktive edildikten sonra embriyo gelişimi ve gebelik üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Çalışmaya 2023-2024 yılları arasında Pembemavi Tüp Bebek merkezinde tedaviye başlayan ve ICSI işlemi sonrası kalsiyum iyonofor'a maruz bırakılan 99 hasta ile kullanılmayan 74 hastaların dosyasından retrospektif olarak incelenen bulgular dahil edildi. Gruplarda toplam 1825 oositin döllenen ve gelişmeye başlayan embriyo kalitesi (döllenme sayısı/oranı, embriyo sayısı/oranı, 5.güne ulaşan embriyo sayısı/oranı) ve klinik gebelik oranı incelendi.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to investigate the effects of A23187 calcium ionophore on embryo development and pregnancy after oocyte activation in cases where fertilization could not be achieved after ICSI application. The retrospective findings from the files of 99 patients who applied to Pembemavi IVF Center between 2023-2024 and used calcium ionophore during insemination and 74 patients who did not use it were included in the study. In both groups, fertilization and embryo quality (fertilization number/rate, embryo number/rate, embryo number/rate reaching day 5) and clinical pregnancy rates of 1825 oocytes were examined.