Merkezi idarenin taşra teşkilatında il planlama ve koordinasyon müdürlükleri ve işlevi
Provincial planning and coordination directorates and their functions in the provincial organization of the centraladministration
  1. Tez No: 939848
  2. Yazar: GİRAY VARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUZAFFER ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın konusunu 'Merkezi İdarenin Taşra Teşkilatında İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlükleri ve İşlevi' oluşturmaktadır. Planlama ve koordinasyon kavramları günümüz yönetim anlayışında gitgide önemini artıran kavramlardır. Bir ülkenin tüm kaynaklarının eş güdüm içinde etkin, etkili ve verimli kullanılması o ülkenin ekonomik gelişimi ve refah artışının sağlanmasında vazgeçilmez bir unsurdur. Kamu sektörünün de bu gelişim ve refah artışının sağlanmasında gerek kamu kurum ve kuruluşlarının birbiri arasında planlama ve koordinasyon faaliyetlerini sağlaması, gerekse kamu-özel sektör arasında iş birliği ve yol göstericilik yapması büyük önem arz etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'na göre iller ve diğer kademeli bölümlere ayrılan idari teşkilatlanmamızda da temelde bu görev, İl Planlama ve Koordinasyon Müdürlükleri Kuruluş, Görev ve Çalışma Yönetmeliğine göre il bazında, valilikler bünyesinde oluşturulan il planlama ve koordinasyon müdürlüklerine verilmiştir. Bu kapsamda bu çalışmada Türkiye Cumhuriyeti'nin idari yapısı hakkında genel bir bilgilendirme yapılmış, ardından planlama ve koordinasyon kavramları açıklanmış sonrasında ise il planlama ve koordinasyon müdürlüklerinin mevcut konumu incelenerek mevzuat olarak dayanakları analiz edilmiştir. Son olarak ise mevcut uygulamalar ve işleyiş incelenerek somut durum hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is 'Provincial Planning and Coordination Directorates and Their Function in the Provincial Organization of the Central Administration'. The concepts of planning and coordination are increasingly important concepts in today's management understanding. Effective, efficient and productive use of all resources of a country in coordination is an indispensable element in ensuring the economic development and welfare increase of that country. In ensuring this development and increase in welfare, it is of great importance for the public sector to provide planning and coordination activities among public institutions and organizations, as well as cooperation and guidance between the public and private sectors. In our administrative organization, which is divided into provinces and other graded departments according to the Constitution of the Republic of Türkiye, this task is basically assigned to the provincial planning and coordination directorates established within the governorships on a provincial basis according to the Regulation on the Establishment, Duties and Operation of Provincial Planning and Coordination Directorates. In this context, this study provides a general overview of the administrative structure of the Republic of Türkiye, then explains the concepts of planning and coordination, and analyzes the current position of provincial planning and coordination directorates and their legislative basis. Finally, current practices and functioning are examined and evaluations are made about the concrete situation.