Arteria temporalis Superficialis'in kadavra ve bilgisayarlı tomografi ile morfometrik analizi
Morphometric analysis of the Superficial temporal artery using cadaver and computed tomography
- Tez No: 939853
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASIM ÖZER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Arteria temporalis superficialis (ATS), temporal bölgenin önemli vasküler yapılarından biridir. Bu çalışmanın amacı, ATS'nin anatomik özelliklerini, dallanma paternlerini ve çevre dokularla ilişkisini detaylı olarak incelemektir. Çalışmamızda, 200 hastanın baş-boyun BT anjiyografi görüntüleri ve 10 kadavra diseksiyonu değerlendirilmiştir. Arterle ilgili morfometrik ölçümler, dallanma özellikleri ve çevre yapılarla olan ilişkiler ayrıntılı olarak incelenmiştir. Veriler yaş ve cinsiyet değişkenleri açısından karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. İncelenen örneklerin %83'ünde ATS'nin caput mandibulae'ye göre posterior yerleşimli olduğu ve ortalama 0.28±0.14 cm mesafede seyrettiği belirlenmiştir. Dallanma paternleri incelendiğinde, vakaların %45.2'sinde ek dallı ramus frontalis - tek ramus parietalis yapısı tespit edilmiştir. Arter bifurkasyonlarının en sık (%35.50) orbita lateral duvarının orta üçte birlik bölgesinde konumlandığı gözlenmiştir. Çalışmamız, ATS'nin anatomik varyasyonlarını ve morfometrik özelliklerini kapsamlı şekilde ortaya koymuştur. Bu bulgular, temporal bölgeye yapılacak cerrahi müdahaleler, estetik dolgu uygulamaları ve flep cerrahisi planlamasında klinisyenlere yol gösterici niteliktedir. Özellikle arterin seyri, dallanma özellikleri ve çevre yapılarla olan ilişkisinin bilinmesi, olası komplikasyonların önlenmesinde kritik öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Arteria temporalis superficialis (ATS) is one of the important vascular structures of the temporal region. The aim of this study was to investigate the anatomical features of the ATS, its branching patterns and its relationship with the surrounding tissues in detail. In our study, head and neck CT angiography images of 200 patients and 10 cadaver dissections were evaluated. Morphometric measurements, branching characteristics and relationships with surrounding structures were analysed in detail. Data were analysed comparatively in terms of age and gender variables. It was determined that the ATS was located posteriorly to the caput mandibulae in 83% of the specimens examined and was at an average distance of 0.28±0.14 cm. When the branching patterns were analysed, an additional branched ramus frontalis - single ramus parietalis structure was detected in 45.2% of the cases. Arterial bifurcations were most frequently (35.50%) located in the middle third of the lateral wall of the orbit. Our study comprehensively demonstrated the anatomical variations and morphometric features of the ATS. These findings guide clinicians in planning surgical interventions, aesthetic filling applications and flap surgery in the temporal region. In particular, knowledge of the course of the artery, its branching characteristics and its relationship with the surrounding structures is critical in preventing possible complications.