Kanser ilişkili hiperkalsemisi olan hastaların ilk tanı anındaki kilinik özellikleri
Clinical features at the time of initial diagnosis in patients with cancer-related hypercalcemia
  1. Tez No: 939852
  2. Yazar: AYŞE RANA SARIKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEZCAN KAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Hiperkalsemi dahiliye pratiğinde sık görülen, çeşitli komplikasyonlara yol açabilen ve bazı durumlarda hayatı tehdit edici olabilen önemli bir elektrolit bozukluğudur. Bu çalışmanın amacı hiperkalsemi nedeni ile iç hastalıkları servisine yatırılan hastaların klinik, laboratuvar, görüntüleme ve patoloji sonuçlarına göre özelliklerinin belirlenmesi ve malign hiperkalsemiyi ön gördürebilecek parametrelerin araştırılmasıdır. YÖNTEM: Retrospektif olarak yapılan bu çalışmada Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniğine hiperkalsemi nedeni ile yatırılan hastaların demografik verileri, eşlik eden hastalıkları, klinik özellikleri, laboratuvar parametreleri ve aldıkları tanıları değerlendirildi. BULGULAR: Çalışmaya alınan 133 hastanın 82'sinde maligniteye sekonder hiperkalsemi saptanırken 51'inde malignite dışı nedenler saptandı. Malignite nedeni olarak en sık akciğer kanseri bulunurken malignite dışı en sık neden primer hiperparatiroidi bulundu. Kilo kaybı varlığı malignite varlığı için anlamlı bir parametre olarak saptandı (p=
Özet (Çeviri)
AIM: Hypercalcemia is a common electrolyte disturbance in internal medicine practice, which can lead to various complications and, in some cases, can be life-threatening. The aim of this study is to identify the characteristics of patients hospitalized in the internal medicine department due to hypercalcemia based on clinical, laboratory, imaging, and pathology results, and to investigate parameters that may predict malignant hypercalcemia. MATERIALS AND METHODS: In this retrospective study, the demographic data, comorbidities, clinical features, laboratory parameters, and diagnoses of patients hospitalized in the Internal Medicine Department of Sakarya Education and Research Hospital due to hypercalcemia were evaluated. RESULTS: In the study, hypercalcemia secondary to malignancy was found in 82 out of 133 patients, while 51 patients had hypercalcemia due to non-malignant causes. The most common malignancy was lung cancer, while the most frequent non-malignant cause was primary hyperparathyroidism. The presence of weight loss was identified as a significant parameter for the presence of malignancy (p=