Bir ses altı roketin uçuş simülasyonuna aerodinamik karakteristiklerinin etkisinin nümerik araştırılması
Numerical investigation of the effect of aerodynamic characteristics on flight simulation of a subsonic rocket
  1. Tez No: 939856
  2. Yazar: AHMET FURKAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF IŞIKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Son yıllarda sivil ve askeri alanlarda roket tasarımlarının kullanımı giderek artmıştır. Bu alandaki çalışmalar, uçuş performansını artırmak ve kontrol edilebilirliği geliştirmek amacıyla daha etkin tasarım yöntemlerine odaklanmıştır. Roket tasarımlarında uçuş süresi, kritik bir parametre olarak öne çıkmaktadır. Bu parametre ise büyük ölçüde aracın aerodinamik performansına bağlıdır. Aerodinamik performansı belirleyen en önemli unsurlar ise burun konisi ve kanatçık tasarımlarıdır. Bu bileşenlerin uygun şekilde tasarlanması, roketin stabilitesini ve manevra kabiliyetini doğrudan etkilemektedir. Ayrıca, roketin uçuş performansı üzerinde hız ve atak açısının etkisi oldukça büyüktür. Artan hız ve atak açısı, aerodinamik parametrelerde önemli değişimlere neden olmakta, bu da roketin kontrol edilebilirliğini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmada, model roket tasarımına yönelik iki aşamalı bir yöntem benimsenmiştir. İlk aşamada, OpenRocket yazılımı kullanılarak bir roket modeli oluşturulmuş ve Barrowman yöntemi temel alınarak aerodinamik performans analizi yapılmıştır. Bu analiz kapsamında, belirli bir hız ve atak açısı için roketin kaldırma katsayısı (Cl ), moment katsayısı (Cm) ve sürükleme katsayısı (Cd ) değerleri hesaplanmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda, modelin üç boyutlu tasarımı CAD ortamında gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada ise açık kaynak kodlu bir sürekli ortamlar mekaniği simülasyon programı olan OpenFOAM kullanılarak roketin aerodinamk performansı hesaplanmıştır. Simülasyonlar 200, 250 ve 303 m/s akış hızlarında, 0° ve 10° atak açılarında gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, OpenRocket yazılımında yapılan simülasyonlarda 254 m/s hız ve 0° atak açısı dikkate alınarak aerodinamik parametreler incelenmiş, elde edilen sonuçlar OpenFOAM verileri ile karşılaştırılmıştır. Analiz sonuçları, hızın ve atak açısının artışıyla birlikte roketin aerodinamik parametrelerinde önemli değişimler yaşandığını ortaya koymuştur. Özellikle hızın artması, sürükleme kuvvetinde önemli bir artışa neden olmuş ve bu durum, roketin kontrol edilebilirliğini zorlaştırmıştır. Benzer şekilde, atak açısındaki artış, kaldırma ve moment katsayılarında dengesizliklere yol açarak uçuş stabilitesini olumsuz yönde etkilemiştir. Çalışmanın sonunda, farklı hız ve atak açılarına uygun tasarımların geliştirilmesi gerektiği ve bu tasarımların üretim aşamasına geçmeden önce kapsamlı sayısal testlerden geçirilmesinin önem taşıdığı gözlemlenmiştir. Bu araştırma, model roket tasarımı alanında sistematik bir yaklaşım sunarak, aerodinamik performansın artırılmasına yönelik tasarım süreçlerine katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In recent years, the use of rocket designs in civil and military fields has increased gradually. Studies in this field have focussed on more efficient design methods to improve flight performance and controllability. Flight time is a critical parameter in rocket designs. This parameter is largely dependent on the aerodynamic performance of the vehicle. The most important elements that determine aerodynamic performance are nose cone and fin designs. The proper design of these components directly affects the stability and manoeuvrability of the rocket. In addition, speed and angle of attack have a significant effect on the flight performance of the rocket. Increasing speed and angle of attack cause significant changes in aerodynamic parameters, which makes the controllability of the rocket difficult. In this study, a two-stage method is adopted for model rocket design. In the first stage, a rocket model was created using OpenRocket software and aerodynamic performance analysis was performed based on the Barrowman method. Within the scope of this analysis, the lift coefficient (Cl), moment coefficient (Cm) and drag coefficient (Cd) values of the rocket were calculated for a given speed and angle of attack. Based on the data obtained, the three-dimensional design of the model was realised in CAD environment. In the second stage, the aerodynamic performance of the rocket was calculated by using OpenFOAM, an open source continuous environment mechanics simulation programme. Simulations were carried out at flow velocities of 200, 250 and 303 m/s and angles of attack of 0° and 10°. In addition, the aerodynamic parameters were analysed by considering 254 m/s velocity and 0° angle of attack in the simulations performed in OpenRocket software, and the results obtained were compared with OpenFOAM data. The results of the analyses show that there are significant changes in the aerodynamic parameters of the rocket with the increase in speed and angle of attack. In particular, the increase in velocity caused a significant increase in the drag force, which made the controllability of the rocket difficult. Similarly, the increase in the angle of attack caused instabilities in the lift and moment coefficients, which adversely affected the flight stability. At the end of the study, it was observed that designs suitable for different speeds and angles of attack should be developed and that it is important to subject these designs to extensive numerical tests before proceeding to the production phase. This research aims to contribute to the design processes for improving aerodynamic performance by providing a systematic approach in the field of model rocket design.