Bipolar bozuklukta bilişsel yanlılık örüntüleri: Klinik seyir, işlevsellik ve psikotik-benzeri yaşantılarla ilişkileri
Cognitive bias patterns in bipolar disorder: Relationships with clinical course, functionality, and psychotic-like experiences
  1. Tez No: 939857
  2. Yazar: KHALIDA RUSTAMLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT İLHAN ATAGÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu çalışma, Bipolar Bozukluk Tip I (BB-I) tanılı bireylerde remisyon döneminde dahi süregiden bilişsel çarpıtma örüntülerini sistematik biçimde incelemek, bu çarpıtmaların psikotik-benzeri yaşantılar, klinik seyir değişkenleri ve işlevsellik düzeyleri ile olan ilişkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Yöntem: Çalışmaya, DSM-5 tanı kriterlerine göre BB-I tanısı almış ve en az üç aydır tam remisyon döneminde bulunan 90 birey ile yaş, cinsiyet ve eğitim düzeyine göre eşleştirilmiş 90 sağlıklı kontrol bireyi dahil edilmiştir. Katılımcılarla Bilişsel Yanlılık Anketi (CBQp), DAVOS Bilişsel Yanlılıkları Değerlendirme Ölçeği (DACOBS), Toplumda Psişik Yaşantı Değerlendirme Ölçeği (CAPE-42), Kısa İşlevsellik Ölçeği (FAST), Hamilton Depresyon Derecelendirme Ölçeği (HAM-D) ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRS) yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the presence and severity of cognitive biases in individuals diagnosed with Bipolar I Disorder (BD-I) during the remission phase, and to investigate the associations of these biases with clinical variables, psychotic-like experiences, and functional outcomes. Method: The study sample comprised 90 individuals diagnosed with BD-I according to DSM-5 criteria and in full remission for at least three months, along with 90 age-, sex-, and education-matched healthy controls. Cognitive distortions were assessed using the Cognitive Bias Questionnaire for Psychosis (CBQp) and the Davos Assessment of Cognitive Biases Scale (DACOBS). Psychotic-like experiences were measured with the Community Assessment of Psychic Experiences (CAPE-42); functioning was evaluated via the Functioning Assessment Short Test (FAST); depressive and manic symptoms were assessed with the Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and the Young Mania Rating Scale (YMRS), respectively.