Ahmed Şevkî'nin Edirne Mersiyesi örneğinde Arap edebiyatında şehir mersiyeleri
City elegies in Arabic literature in the example of Ahmed Shawqi's Edirne Mersiyesi
  1. Tez No: 939864
  2. Yazar: YILDIZ ÜVEYİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHABETTİN ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Arap dili ve edebiyatında şiirin önemli bir yeri vardır. Henüz yazının yaygın olmadığı dönemlerde şiirler sözlü olarak Arap edebiyatının temelini teşkil etmiştir. Şiirler hem sosyal hayat hem yazıldığı dönemin tarihi hakkında bilgi verirken hem de kelimelerin kökü, nasıl kullanıldığı gibi konularda daha açıklayıcı bilgiler elde etmemize yardımcı olmaktadır. Ayrıca Arap dilinin ve Kur'an'ın dilinin doğru öğretilmesi için dilin kurallarının tespit edilmesi noktasında şiire ihtiyaç duyulmuştur. Dolayısıyla Arap dili ve edebiyatının gelişiminde, din dilinin doğru anlaşılması ve öğrenilmesinde de şiirlerin katkısı büyüktür. Bu tezin, Arap dili ve edebiyatı çalışmalarına bir nebze de olsa katkı sağlaması, konuyla ilgili yapılacak araştırmalara yol gösterici olmasını ümit ediyoruz. Çalışmamızda klasik Arap şiirinin risâ temalı kasidesi ve modern dönemin en önemli neo-klasik şairlerinden olan Ahmed Şevkî ele alınmıştır. Çalışmada Şevkî'nin hayatı, edebi kişiliği, kimlerden etkilendiği, şiirinin dil ve üslup özellikleri ile kasidede kullandığı sanatlar incelenmiştir. Tezimizi hazırlerken hem klasik hem de modern dönemde yazılmış kaynaklardan, Arapça ve Türkçe makalelerden, doktora ve yüksek lisans tezlerinden istifade edilmiştir. Giriş bölümünde konuyla ilgili kaynaklar hakkında bilgi verilmiş ve tezin amacına değinilmiştir. Birinci bölümde şiirle ilgili genel bilgilere yer verilmiş ve şiir temaları açıklanmıştır. İkinci bölümde şehir mersiyelerinin ortaya çıkışı, içeriği ve yazılış sebepleri dile getirildikten sonra şehir mersiyelerinden örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise tezimizin ana konusunu oluşturan Edirne Mersiyesi'nin bütün beyitleri Türkçeye çevrildikten sonra, şiir şerh edilmiş; beyitler lafız, mana, üslup ve sanatlar açısından incelenip değerlendirilmiştir. İncelemeler sonucunda, Edirne Mersiyesi'nin sadece bir şehrin harabeye dönmesi sebebiyle yazılmadığı aynı zamanda Müslümanların düşmanlara birlikte karşı koymaları için onları teşvik edip mücadele ruhunu canlandırmaya çalıştığı, şiirin tahlilinde ortaya konulmuştur. Şiire“Yeni Endülüs”isminin verilme sebebi çalışmada detaylı bir şekilde açıklanmış; Endülüs'teki o muhteşem tarihe sahip şehirlerin yıkılması ve yağmalanması sonucu harabeye dönen şehirlerle Edirne arasındaki bağlantı üzerinde durulmuştur. Çalışmamız, Arap Edebiyatında şiir, şiir temaları, mersiyeler, şehir mersiyelerinin ortaya çıkışı, 1912 yılında Edirne şehrinin düşmesi üzerine Ahmed Şevkî'nin yazmış olduğu Edirne Mersiyesi'nin tahlili ile sınırlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poetry has an important place in Arabic language and literature. In the periods when writing was not yet widespread, poems formed the basis of Arabic literature orally. While poems provide information about social life and the history of the period in which they were written, they also help us obtain more descriptive information about the roots of words and how they are used. In addition, poetry was needed to determine the rules of the language in order to teach the Arabic language and the language of the Quran correctly. Therefore, poems have made a great contribution to the development of Arabic language and literature, as well as to the correct understanding and learning of the religious language. We hope that this thesis will contribute to the study of Arabic language and literature, and will guide further research on the subject. In our study, the risa-themed ode of classical Arabic poetry and Ahmed Shawqi, one of the most important neo-classical poets of the modern period, were discussed. In the study, subjects such as Shawqi's life, his literary personality, who he was influenced by, the language and style features of his poetry, and the arts he used in his odes were examined. While preparing our thesis, sources written in both classical and modern periods, Arabic and Turkish articles, doctoral and master's theses were used. In the introduction section, information about the sources related to the subject is given and the purpose of the thesis is mentioned. In the first chapter, general information about poetry is given and the themes of poetry are explained. In the second part, after the emergence of city elegies, their content and the reasons for their writing are expressed, examples of city elegies are given. In the third chapter, after all the couplets of the Edirne Mersiyesi, which constitutes the main subject of our thesis, were translated into Turkish, the poem was annotated; The couplets were examined and evaluated in terms of wording, meaning, style and arts. As a result of the investigations, it was revealed in the analysis of the poem that the Edirne Mersiyesi was not only written because a city was in ruins, but also tried to encourage Muslims to resist the enemies together and revive the spirit of struggle. The reason why the poem was named“New Andalusia”is explained in detail in the study; The connection between Edirne and the cities that were left in ruins as a result of the destruction and plunder of the cities with their magnificent history in Andalusia was emphasized. Our study is limited to poetry, poetry themes, elegies, the emergence of city elegies in Arabic literature, and the analysis of the Edirne Elegy written by Ahmed Shawqi after the fall of the city of Edirne in 1912.