Sürdürülebilirlik harcamalarının muhasebe standartları kapsamında sınıflandırma sorunu ve bir uygulama örneği
Classification issue of sustainability expenses within the scope of accounting standards and a case study
- Tez No: 939865
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDAT ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Gelişmekte olan ülkeler, ekonomik ve çevresel sorunlarla başa çıkabilmek amacıyla çeşitli düzenlemeler ve yaptırımlar uygulamaktadır. Bu bağlamda, işletmelerin sürdürülebilirlik stratejilerini etkin bir şekilde oluşturabilmesi için kaynakları verimli kullanmaları büyük önem taşımaktadır. Özellikle sermaye yatırımları, üretim verimliliği ve tasarruflar açısından kritik bir rol oynamaktadır. Ancak sürdürülebilirlik yatırımlarının finansal raporlama süreçlerinde doğru sınıflandırılmaması, muhasebe yöntemlerinin uygulanmasında zorluklarla karşılaşılabilmektedir. İşletmeler, çevresel ve ekonomik hedeflerine ulaşabilmek için yaptıkları yatırımların doğru şekilde muhasebeleştirilmemesi durumunda, bu durum raporlama süreçlerini ve yatırımcı güvenini olumsuz etkileyebilmektedir. Ayrıca, söz konusu sürdürülebilirlik harcamalarının finansal tablolarda tek bir kalemde birikmesi, kara para aklama gibi ciddi yasal ve etik sorunlara yol açabilir. Bu risklerin önlenebilmesi için, sürdürülebilirlik yatırımlarının finansal raporlamada doğru bir şekilde ayrıştırılması ve şeffaflığın artırılması gerektiği açıktır. Bu çalışma, sürdürülebilirlik harcamalarının muhasebe standartları çerçevesinde doğru şekilde sınıflandırılmasıyla ilgili karşılaşılan sorunları ele almakta ve Türkiye Sürdürülebilirlik Raporlama Standartları (TSRS) ile uyumlu bir uygulama örneği sunmaktadır. 2020-2024 yılları arasında organize sanayi bölgesinde faaliyet gösteren yerel bir işletmenin entegre raporları ve konsolide finansal raporları incelenmiştir. Çalışma, bu süreçlerde karşılaşılan zorlukları ve sürdürülebilirlik yatırımlarının muhasebeleştirilmesinin finansal raporlama süreçlerine entegrasyonunun nasıl gerçekleştirildiğini ortaya koymaktadır. Sürdürülebilirlik harcamalarının doğru biçimde sınıflandırılması, yalnızca finansal raporlama süreçlerinin doğruluğunu artırmakla kalmayıp, işletmelerin çevresel ve ekonomik sorumluluklarını yerine getirirken daha sağlıklı performans değerlendirmeleri yapmalarına da olanak tanımaktadır. Bu sınıflandırma, aynı zamanda kurumsal itibarın güçlenmesine ve paydaş güveninin artmasına katkı sağlamaktadır. Ayrıca, işletmelerin sürdürülebilirlik risk ve fırsatlarına dair bilgilerini şeffaf bir biçimde raporlamaları, karşılaştıkları zorlukların etkin şekilde yönetilmesini sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Developing countries are implementing various regulations and sanctions to address economic and environmental challenges. In this context, it is crucial for businesses to efficiently utilize resources in order to effectively create sustainability strategies. Capital investments, particularly in terms of production efficiency and savings, play a critical role. However, the failure to properly classify sustainability investments in financial reporting processes brings about challenges in accounting practices. When businesses fail to properly account for investments aimed at achieving environmental and economic goals, this can negatively impact reporting processes and investor confidence. This study addresses the issues encountered in the proper classification of sustainability expenditures within the framework of accounting standards and presents a case study aligned with the Turkey Sustainability Reporting Standards (TSRS). The integrated reports and consolidated financial statements of local businesses operating in organized industrial zones between 2020 and 2023 were examined. The study highlights the challenges encountered in these processes and demonstrates how the integration of sustainability investments into financial reporting processes is carried out.Proper classification of sustainability expenditures not only enhances the accuracy of financial reporting processes but also enables businesses to make more reliable performance assessments while fulfilling their environmental and economic responsibilities. This classification also contributes to the strengthening of corporate reputation and the enhancement of stakeholder trust. Furthermore, the transparent reporting of sustainability risks and opportunities will allow businesses to manage the challenges they face more effectively.