Kanal tedavisi yenileme yapılan dişlerde farklı kanal içimedikamentlerin post operatif ağrı ve periapikal iyileşme üzerine etkisi
The effect of different intracanal medicaments on postoperative pain and periapical healing in endodontic retreatment
  1. Tez No: 939908
  2. Yazar: KEMAL YILAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR AYDIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Kök kanal tedavisinin başarısızlığının en önemli sebeplerinden biri kök kanalında bakteriyel yükün artmasıdır. Bu artışa bağlı olarak periapikal lezyon oluşması başarısızlık kriteri olarak görülmektedir. Bu sebeple kanal tedavisi yenileme-retreatment işleminde antibakteriyel etkiyi arttırmak amacıyla kanal içi medikamentler kullanılmaktadır. Bu çalışmada, kanal tedavisi yenileme yapılan dişlerde farklı kanal içi medikamentlerin postoperatif periapikal iyileşme ve ağrı düzeyi üzerine etkileri değerlendirilmiştir. Toplam 47 hastada; 60 tek kanallı kronik periapikal lezyonu bulunan kanal tedavisi yenileme işlemi yapılması gereken dişler çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalar randomize olacak şekilde biri kontrol olmak üzere üç gruba ayrılmıştır. Kontrol grubunda kalsiyum hidroksit (Ca(OH)2) kullanılmış, grupların birinde klorheksidinle kombine edilmiş kalsiyum hidroksit (CHX-Ca(OH)2), diğerinde ise kitosan nanopartikülü ile kombine edilmiş kalsiyum hidroksit (CSNP-Ca(OH)2) kullanılmıştır. Postoperatif ağrı düzeyleri, Borg Skalası ile 6., 12., 24., 36., 48., 72. saat ve 1 hafta sonunda ölçülmüş; 1 haftanın sonunda ağrının tamamen ortadan kalktığı ve ağrı düzeylerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadığı belirlenmiştir (p>0.05). Periapikal iyileşme süreci, radyolojik olarak 3., 6., 9. ve 12. aylarda değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the main causes of root canal treatment failure is the increased bacterial load within the root canal. The formation of periapical lesions resulting from this increase is considered a criterion for treatment failure. Therefore, intracanal medicaments are used during root canal retreatment procedures to enhance the antibacterial effect. This study evaluated the effects of different intracanal medicaments on postoperative periapical healing and pain levels in teeth undergoing root canal retreatment. The study included 60 single-rooted teeth with chronic periapical lesions from 47 patients requiring retreatment. The patients were randomly divided into three groups, including a control group. Calcium hydroxide (Ca(OH)₂) was used in the control group, calcium hydroxide combined with chlorhexidine (CHX-Ca(OH)₂) in one experimental group, and calcium hydroxide combined with chitosan nanoparticles (CSNP-Ca(OH)₂) in the other. Postoperative pain levels were measured using the Borg Scale at the 6th, 12th, 24th, 36th, 48th, and 72nd hours and at the end of the first week. At the end of the week, pain had completely resolved, and no statistically significant difference in pain levels was observed among the groups (p>0.05). The periapical healing process was evaluated radiographically at the 3rd, 6th, 9th, and 12th months.