Düşük serum ferritin konsantrasyonu olan ve anemisi olmayan premenapozal kadınlarda, intravenöz demir replasman tedavisinin klinik sonlanımlar üzerine etkisi
The effect of intravenous iron replacement therapy on clinical outcomes in premenopausal women with low serum ferritin concentration without anemia
  1. Tez No: 939909
  2. Yazar: TUBA BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN BAHADIR BAŞGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET DÜŞÜK SERUM FERRİTİN KONSANTRASYONU OLAN VE ANEMİSİ OLMAYAN PREMENAPOZAL KADINLARDA, İNTRAVENÖZ DEMİR REPLASMAN TEDAVİSİNİN KLİNİK SONLANIMLAR ÜZERİNE ETKİSİ Giriş: Demir eksikliği, özellikle premenopozal kadınlar arasında dünya genelinde en yaygın mikronutrient eksikliklerinden biridir. Anemi gelişmemiş olsa dahi, düşük serum ferritin düzeyleri; yorgunluk, bilişsel işlevlerde bozulma ve azalmış egzersiz kapasitesi gibi klinik belirtilerle ilişkilidir. İzole demir eksikliği olarak tanımlanan bu durum çoğunlukla göz ardı edilmektedir. Mevcut klinik kılavuzlar genellikle yalnızca anemi varlığında demir tedavisini önermekte, anemik olmayan bireylerdeki demir eksikliği yönetimi ise belirsizliğini korumaktadır. Özellikle oral demirin tolere edilemediği veya etkisiz kaldığı durumlarda intravenöz (IV) demir tedavisi hızlı ve etkili bir alternatif olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, ferritin düzeyi düşük ancak hemoglobini normal olan premenopozal kadınlarda IV demir tedavisinin yorgunluk semptomlarına etkisini değerlendirmektir. Çalışma, demir eksikliğine bağlı semptomların yalnızca laboratuvar değerleriyle açıklanamayacağını ve IV demirin hem hematolojik parametreler hem de fonksiyonel çıktılar üzerinde olumlu etkiler sağlayabileceğini göstermeyi hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmaya, Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları Kliniği'ne başvuran, hemoglobin düzeyi ≥12 g/dL ve serum ferritin düzeyi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Effect of Intravenous Iron Replacement Therapy on Clinical Outcomes in Premenopausal Women with Low Serum Ferritin Concentration but without Anemia Introduction: Iron deficiency is one of the most prevalent micronutrient deficiencies worldwide, particularly among premenopausal women. Even in the absence of anemia, low serum ferritin levels are associated with clinical symptoms such as fatigue, cognitive impairment, and reduced exercise capacity. This condition, termed isolated iron deficiency, is often overlooked. Current clinical guidelines typically recommend iron supplementation only in the presence of anemia, leaving the management of iron deficiency in non-anemic individuals uncertain. In cases where oral iron is not tolerated or proves ineffective, intravenous (IV) iron therapy has emerged as a rapid and effective alternative. The aim of this study is to evaluate the impact of IV iron therapy on fatigue symptoms in premenopausal women with low ferritin levels but normal hemoglobin concentrations. This research seeks to highlight that symptoms associated with iron deficiency cannot be solely explained by laboratory parameters, and that IV iron may offer beneficial effects not only on hematologic indices but also on functional outcomes. Materials and Methods: This prospective study included premenopausal women aged 18–51 years who presented to the Internal Medicine Clinic of Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital with a hemoglobin level ≥12 g/dL and serum ferritin