Aile hekimliği uygulamaları hakkında bilgi tutum durumu ile kişilik tipleri ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between knowledge-attitude status about family medicine practices and personality types
- Tez No: 939921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA ERDOĞMUŞ MERGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı bir eğitim ve araştırma hastanesine herhangi bir nedenle başvuran 18 yaş üzeri bireylerin aile hekimliği uygulamaları bilgi-tutumları ile sosyodemografik ve kişilik özellikleri ilişkisinin değerlendirilmesidir. Yöntem: Kesitsel özellikte olan çalışma İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 01.06.2024- 01.08.2024 tarihleri arasında herhangi bir nedenle başvuran bireylerden oluşan evrenden seçilen 18 yaş üzeri, mental ve bilişsel engeli bulunmayan gönüllü örneklemine uygulandı. Örneklem sayısı süre örneklemde kişilik tipi ölçeği soru sayısı ve aile hekimliği uygulamaları hakkında bilgi ve tutum durumu formu soru sayısı üzerinden her soru için 5 gözlem olacak ve %20 hata payı eklenecek şekilde min: 262 olarak hesaplandı. Veri toplama aşamasında ulaşılan 383 kişi çalışmaya dahil edildi. Çalışma Anketinin ilk bölümü bağımsız değişkenleri temsil eden yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu ve meslek gibi sosyodemografik veri formu; bağımlı değişkenleri temsil eden ikinci bölümü ise aile hekimliği uygulamaları hakkında bilgi ve tutum durumu veri formu ve üçüncü bölüm kişilik tipi ölçeğinden oluşmaktadır. Anket verileri SPSS 22 paket programına işlenerek, kategorik değişkenlerin tanımlanmasında frekans (n) ve yüzde (%) değerleri verilmiştir. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkiler Ki kare ve post-hoc bonferonni testi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to evaluate the relationship between family medicine practices knowledge-attitudes and sociodemographic and personality characteristics of individuals over the age of 18 who applied to a training and research hospital for any reason. Methods: The cross-sectional study was applied to a volunteer sample of individuals over the age of 18 who applied to İzmir Katip Çelebi University Atatürk Training and Research Hospital for any reason between 01.06.2024 and 01.08.2024 and who did not have any mental or cognitive disabilities. The sample size was calculated as min: 262, with 5 observations for each question based on the number of personality type scale questions and the number of questions on the knowledge and attitude status about family medicine practices in the sample and a 20% margin of error. 383 people reached during the data collection phase were included in the study. The first part of the Study Survey consists of sociodemographic data forms such as age, gender, marital status, education status and occupation representing independent variables; the second part representing dependent variables consists of the knowledge and attitude status about family medicine practices data form and the third part consists of the personality type scale. The survey data were processed into the SPSS 22 package program, and frequency (n) and percentage (%) values were used to define categorical variables. Relationships between categorical variables were examined using Chi-square and post-hoc Bonferroni tests.