Depremde çocuk hastaya yaklaşım: Simülasyon tabanlı eğitim modeli
Approach to a pediatric patient in an earthquake: Simulation based education model
  1. Tez No: 939922
  2. Yazar: ILGIN BİLGE GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA TÜRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
AMAÇ: Simülasyon eğitimi, nadir karşılaşılan klinik durumların yapılandırılmış bir biçimde canlandırılmasına olanak tanıyarak, tüm öğrencilerin eşit ve standart bir öğrenim sürecinden geçmesini sağlar. Çalışmamızın amacı, depremzede çocuk hastaya müdahale gibi çok sık görülmeyen bir senaryo üzerinden, intörn hekimlere simülasyon ile eğitim vererek, bu eğitimin klinik beceri, bilgi düzeyi ve öz yeterlik üzerine etkisini incelemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde staj yapmakta olan 20 intörn hekim dahil edilmiştir. Simülasyon merkezinde basit mankenler ile göçük altında çocuk hastaya ilk müdahale ve çocuk acil kırmızı alanda depremzede çocuk hastaya müdahale şeklinde iki senaryo canlandırıldı. Katılımcılar ilk gün, simülasyon uygulaması sırasında klinik beceri ve bilgi düzeylerini ölçmek için kontrol listesi ile değerlendirildi; simülasyonun ardından katılımcılar tarafından öz değerlendirme formu dolduruldu ve debriefing oturumu gerçekleştirildi. Ertesi gün, aynı senaryo tekrar uygulanarak katılımcılar yeniden kontrol listesiyle değerlendirildi ve eğitim sonunda öz değerlendirme formları tekrar dolduruldu. Simülasyon eğitimi öncesi ve sonrası değerlendirmeler karşılaştırıldı. BULGULAR: Simülasyon eğitimi sonrası birincil değerlendirmeyi doğru yapanlar %15'ten, %80'e yükseldi (p:0.001).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Simulation training enables the structured enactment of rarely encountered clinical situations, ensuring that all students undergo an equal and standardized learning process. The aim of our study is to provide simulation-based training to intern doctors through a scenario involving the management of pediatric earthquake victims which a scenario not commonly encountered and to examine the impact of this training on clinical skills, knowledge levels, and self-efficacy. MATERIALS AND METHODS: The study included 20 intern doctors undertaking clinical rotations at Karadeniz Technical University Faculty of Medicine. Two scenarios were simulated using simple mannequins at the simulation center: initial intervention for a pediatric patient trapped under rubble and management of a pediatric earthquake victim in the red zone of the pediatric emergency department. On the first day, participants were evaluated using a checklist to assess clinical skills and knowledge levels during the simulation. After the simulation, participants completed a self-assessment form and participated in a debriefing session. The same scenario was repeated the next day, with participants re-evaluated using the checklist, and the self-assessment form was completed again at the end of the training. Pre- and post-simulation evaluations were compared RESULTS: The percentage of participants correctly performing the primary assessment increased from 15% to 80% after the simulation training (p=0.001).