Actualism or possibilism: A grounding approach
Gerçekçilik ya da olasılık: Temel oluşturan bir yaklaşım
- Tez No: 939976
- Danışmanlar: PROF. DR. BERNARD LİNSKY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: University of Alberta
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Linsky ve Zalta, olumsal olarak somut olmayan nesneler öne sürerek Barcan Formülünü gerçekçilikle uzlaştırmanın olası bir yolunu sunmaktadır. Ancak, olumsal olarak somut olmayan nesnelerin varlığına dayanan bir aktüalizmin gerçek anlamda aktüalizm olmadığı, çünkü olumsal olarak somut olmayan nesnelerin bir temsilden veya olası nesneler için farklı bir etiketten başka bir şey olmadığı ileri sürülmüştür. Bu tezde, Linsky ve Zalta'nın yaklaşımının aktüalist bir kuram olduğunu hakikat yapıcılarını (truthmakers) alternatif açıklama kaynakları olarak ele alarak savunacağım. Dünyaları önermelerin hakikat yapıcıları olarak temsil edebilecek mantıksal bir sisteme sahip olabileceğimizi göstermek için Schaffer'in hakikat yapıcı monizmini Zalta'nın soyut nesneler teorisine uyarlayacağım. Daha sonra, Nesneler Kuramı'ndaki hakikat yapıcıları inşa etme şeklimizin, olası dünyaların diğer aktüalist indirgemelerine ve bazı natüralist açıklamalara paralel olduğunu tartışacağım. Son olarak, Linsky ve Zalta'nın metafiziğinin, soyut dünyaların gerekli ve gerçek varlıklar olması nedeniyle, modal hakikatlerin temeli olarak soyut dünyalarla birleştirildiğinde, aktüalist bir metafizik olarak değerlendirilebileceğini savunacağım.
Özet (Çeviri)
Linsky and Zalta present a possible way to reconcile the Barcan Formula with actualism by positing contingently non-concrete objects. However, it has been argued that an actualism based on the existence of contingently non-concrete objects is not genuinely actualist, because contingently non-concrete objects are nothing but proxies, or a different label for possible objects. In this thesis, I will argue for another possible approach---truthmakers as alternative sources of explanation---to argue that Linsky and Zalta's account is an actualist theory. I will adapt Schaffer's truthmaker monism to Zalta's theory of abstract objects in order to show that we can have a logical system that can represent worlds as the truthmakers of propositions. Then, I will argue that the way we constructed the truthmakers in the Object Theory is parallel to other actualist reductions of possible worlds, and some of the naturalist accounts. Lastly, I will argue that Linsky and Zalta's metaphysics can be considered as an actualist one when it is combined with abstract worlds as the grounds of modal truths, since abstract worlds are necessary and actual beings.