Sosyalist feminizm bağlamında Barbie filminin incelenmesi
Analyzing the Barbie movie in the context of socialist feminism
  1. Tez No: 939980
  2. Yazar: SEDA DEMİREL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAĞAN TAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
“Sosyalist Feminizm Perspektifinden Barbie Filminin İncelenmesi”adlı yüksek lisans tez çalışmasında 2023 yılında vizyona giren ve izleyenleri ikiye ayıran Barbie filminin bir feminist çalışmamı yoksa anti-feminist bir hikâye mi olduğuna dair çalışma yapılması hedeflenmiştir. Kadın hakları savunucularını da ikiye bölen bu filmde yer alan sahneler üzerinden sosyalist feminizm görüşünün değerlendirmesi yapılacaktır. Sosyalist feminizm bakış açısıyla, filmdeki toplumsal cinsiyet rolleri, cinsiyetçilik ve kapitalizmin kadın üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Bu analiz, Barbie'nin geleneksel kadınlık imgelerini nasıl yeniden şekillendirdiğini ve kapitalizmle olan ilişkisini incelemeyi hedeflemektedir. Birçok eleştirinin aksine Barbie filminin sosyalist feminizm bağlamında incelendiğinde bir feminizm filmi olarak görülmesinin doğru olacağı vurgulanmak istenmiştir. Barbie'nin kusursuz gösterilen dünyası içerisinde gerçek dünya ile karşılaştığında kapitalist tüketim kültürünün ve ataerkil düzenin kadınlar açısından acımasızlığı, kadınların yaşamış olduğu sınıf, ırk, cinsiyet, dini inanç gibi kimliklerle sömürülme biçimlerinin gösterilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In the master's thesis titled 'Examining the Barbie Film from the Perspective of Socialist Feminism', it is aimed to study whether the Barbie film, which was released in 2023 and divided the audience into two, is a feminist work or an anti-feminist story. The evaluation of the view of socialist feminism will be made through the scenes in this film, which also divides women's rights defenders into two. From the perspective of socialist feminism, gender roles, sexism and the effects of capitalism on women in the film will be evaluated. This analysis aims to examine how Barbie reshapes traditional images of femininity and its relationship with capitalism. It is intended to emphasise that, contrary to many criticisms, it would be correct to see Barbie as a feminist film when analysed in the context of socialist feminism. It is aimed to show the cruelty of capitalist consumer culture and patriarchal order in terms of women and the forms of exploitation of women with identities such as class, race, gender, religious belief when they encounter the real world in Barbie's perfect world.