Dijital oyunların eğitim sürecinde kullanılması 'sağlıklı ve dengeli beslenme' örneği
Using digital games in the education process 'healthy and balanced nutrition example'
  1. Tez No: 939979
  2. Yazar: MERVE KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARIŞ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırmanın amacı ilkokul hayat bilgisi ve fen bilgisi öğretim programında yer alan sağlıklı ve dengeli beslenme konusu hakkında dijital eğitsel bir oyun geliştirmek ve bu oyunu öğrencilerin oynamasına sunarak oyun hakkındaki görüşlerini almaktır. Bu kapsamda, araştırmada tasarım temelli araştırma deseninden yararlanılmıştır. Bu desen kapsamında ise ADDIE modeline yer verilmiştir. Ele alınan konu kapsamında prototip geliştirme süreçleri yürütülerek Makecode Arcade oyun geliştirme platformu üzerinde iki bölümlük oyun geliştirilmiştir. Geliştirilen dijital oyun 35 öğrenciye oynatılmış ve bu öğrencilerle odak grup görüşmesi yapılarak görüşlerine ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde öğrenciler; oyunda bulunan karakter ve figür tasarımlarını, oyunun eğitici olmasını ve karakterlerin yiyecekleri toplamasını çok sevdiklerini belirtmiş, oyuna farklı yiyecek çeşitleri eklemek istediklerini ifade etmişlerdir. Genel olarak oyunu çok sevdiklerini vurgulamışlardır. Araştırma sonunda bulgulara göre oyuna son şekli verilmiştir. Bu sonuçlar neticesinde elde edilen bulgulara yönelik araştırma önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to develop a digital educational game about healthy and balanced nutrition in the primary school life science and science curriculum and to get the opinions of the students about the game by offering this game to them to play. In this context, the design-based research design was used in the research. The ADDIE model was included in this design. Within the scope of the subject addressed, a two-part game was developed on the Makecode Arcade game development platform by carrying out prototyping processes. The developed digital game was played by 35 students and their opinions were obtained by conducting focus group interviews with these students. As a result of the findings obtained, the students stated that they liked the character and figure designs in the game, the fact that the game was educational and that the characters collected food, and they stated that they wanted to add different types of food to the game. They emphasized that they liked the game very much in general. At the end of the research, the game was given its final shape according to the findings. As a result of these results, research implications were given for the findings obtained.