Karşılaştırmalı savunma sanayi: Türkiye İran örneği
Comperative defence industry: Case for Türkiye, Iran
- Tez No: 939981
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanayi Politikaları ve Teknoloji Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Türk Savunma Sanayinin, Türkiye'nin bulunduğu jeopolitik konum sebebiyle her zaman çok önemli olduğu bilinmektedir. Ortadoğu'da Türkiye ve İran uzun tarihi geçmişi olan, sınır komşusu iki rakip ülke olarak anılmaktadır. Türkiye ve İran'ın bulundukları coğrafyada askeri ve siyasi güç dengelerini etkileyen iki önemli aktör olduğu görülmektedir. Bu çalışmada veri analizi metodolojisi kullanılmıştır. Üç ayrı analiz metodu kullanılmıştır. Öncelikle, iki ülkenin askeri kabiliyetleri, envanteri, askeri gücünün ve silah sistemlerinin üzerinden Savunma Sanayi karşılaştırması, Veri Karşılaştırma Analizi (VKA) yöntemiyle yapılmıştır. Bu yöntem savunma gücü, stratejik üstünlük ve kapasite farklarını ortaya koymak için oldukça güçlü bir yöntemdir. Savunma Sanayii üretimi 'Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlükler (RCA)' veri analizi ile ortaya koyulmuştur. Ayrıca iki ülkenin Savunma Sanayi ürünleri ihracatı RCA'yı destekleyen tamamlayıcı bir araç olan“CEP İndeksi”katsayıları metodolojisi kullanılarak, Savunma Sanayi ürünleri ihracatının toplam ihracata oranının, aynı sektörün dünyadaki ihracatının dünya toplam ihracatına oranına bölünmesi ile hesaplanmıştır. Ülkelerin Savunma Sanayi verilerinin incelenmesi ve askeri özelliklerinin ortaya konması, hem Savunma Sanayinin gelişmesine katkı sağlayacak hem de bölgesel güç olma mücadelesi veren ülkelerin Savunma Sanayi Politikalarını karşılaştırma imkânını ortaya koyacaktır. Bu çalışmada Türkiye ve İran Savunma Sanayileri, coğrafya, demografik yapısı, nüfusu ve kısa tarihi özet bilgileri verildikten sonra karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, iki ülkenin üstünlüklerinin ve zayıf yönlerinin karşılaştırılması ile Savunma Sanayi ürünlerinde Türkiye'nin rekabet gücünün ortaya konması açısından önemli olduğu anlaşılmaktadır. Ülkelerin verilerinin karşılaştırılması, ülkeler hakkında güncel verilerin literatüre kazandırılmasını ve araştırmacıların hizmetine sunulmasını sağlamaktadır. Savunma Sanayi ülke verilerinin karşılaştırması daha önce yapılmayan bir çalışma olması açısından önemli ve nadir bir çalışma olarak görülmektedir. Sonuç bölümünde Türkiye ve İran arasındaki zayıf ve güçlü yönler ile avantajlar, dezavantajlar, farklar ve benzerliklere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is known that the Turkish Defense Industry has always been very important due to Turkey's geopolitical location. In the Middle East, Turkey and Iran are known as two rival countries with a long history and border neighbors. It is seen that Turkey and Iran are two important actors affecting the military and political balance of power in the geography where they are located. Data analysis methodology was used in this study. Three different analysis methods were used. First of all, the Defense Industry comparison was made by using the Data Comparison Analysis (DCA) method over the military capabilities, inventory, military power and weapon systems of the two countries. This method is a very powerful method for revealing the differences in defense power, strategic superiority and capacity. Defense Industry production was revealed with the 'Revealed Comparative Advantages (RCA)' data analysis. In addition, the Defense Industry product exports of the two countries were calculated by dividing the ratio of Defense Industry product exports to total exports by the ratio of the same sector's exports in the world to the total world exports using the“CEP Index”coefficient methodology, which is a complementary tool supporting RCA. Examining the Defense Industry data of countries and revealing their military characteristics will both contribute to the development of the Defense Industry and provide the opportunity to compare the Defense Industry Policies of countries struggling to become regional powers. In this study, the Defense Industries of Turkey and Iran were compared after providing geography, demographic structure, population and brief historical summary information. It is understood that this study is important in terms of comparing the advantages and weaknesses of the two countries and revealing Turkey's competitive power in Defense Industry products. Comparing the data of countries ensures that current data about the countries are added to the literature and made available to researchers. The comparison of Defense Industry country data is seen as an important and rare study in terms of being a study that has not been done before. The conclusion section addresses the weaknesses and strengths, advantages, disadvantages, differences and similarities between Türkiye and Iran.