Kahramanmaraş ilinde taşkın risk haritası oluşturma
The Flood Risk Mapping for Kahramanmaraş
- Tez No: 939984
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÜNSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
“Bu çalışmada, Kahramanmaraş ilinde yer alan Akdere alt havzasının taşkın risk analizi modellenmiştir. Akdere alt havzası, tarihte Kahramanmaraş ilini etkileyen taşkınların meydana geldiği bir alt havzadır. Çalışma kapsamında, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından geliştirilen, DSİ sentetik yöntem kullanılarak farklı tekerrür sürelerine; Q2, Q5, Q10, Q25, Q50, Q100, Q500 ve Q1000 karşılık gelen taşkın debileri hesaplanmıştır. Bu debiler temel alınarak taşkın tehlike haritaları oluşturulmuştur. Yöntem olarak, QGIS ve HEC-RAS yazılımları kullanılarak bölgesel ve çevresel risk analizi gerçekleştirilmiştir. QGIS yazılımı kullanılarak, sayısal yükseklik modeli ile çalışma alanının hidrolojik modellemesi yapılmıştır. Hidrolojik modelleme, hidrolik analiz yapılmadan önce taşkın risk haritası altlığı ve hidrolik analizde kullanılacak olan kanal kesitleri, eğim gibi parametrelerin tespitini yapmada önemli role sahiptir. Çalışmada iki farklı senaryo modellenmiştir: kanalizasyon sisteminin çalışmadığı durum ve kanalizasyon sisteminin tam ve sorunsuz çalıştığı durum. Akdere alt havzasında toplamda 5 adet akarsu kolu ve 2 adet bağlantı noktası belirlenmiş, taşkın riski açısından en kritik olanın ”River5“ isimli akarsu kolu olduğu tespit edilmiştir. Birçok kesitte kritik akım koşullarının sınırda olduğu ve küçük debi değişimlerinin akım rejimini değiştirebileceği gözlemlenmiştir. Çalışmanın en önemli bulgularından biri, kanalizasyon sistemi tam ve sorunsuz çalışan modelde, kanalizasyon sistemi olmayan modele göre derinlik ve taşkın yayılım alanı değerlerinde azalma olduğu görülmektedir. Özellikle kritik kesitlerde kanalizasyonun taşkın riskini belirgin şekilde azalttığı görülmüştür. Fakat yüksek tekerrür periyotlu debilerinde kanalizasyon sisteminin yetersiz kaldığı görülmüştür. Kanalizasyon sistemi sayesinde hız ve enerji düşürüldüğünden dolayı Froude sayılarında da düşüş meydana gelmiştir. Bu durum çalışma alanında yer alan bazı kesitlerde kritik üstü veya kritik akımın, nehir rejimine dönüşmesini sağlayarak taşkın yönetimi açısından daha güvenli bir durum oluşturmuştur. Sonuç olarak, kent içi yağmur suyu drenaj sistemlerinin taşkın yönetimi açısından büyük öneme sahip olduğu, tam kapasite ve problemsiz çalışması halinde taşkın yayılımında önemli oranda azalmaya sebep olduğu (yüksek tekerrür periyotlu debilerde, kanalizasyon kapasitesi yetersiz kalmakta) görülmüştür. Ancak drenaj sistemi çalışma alanı olan Akdere alt havzasında taşkın riskini ortadan kaldırmamaktadır. Bu çalışma, tarihte birçok kez taşkın meydana gelmiş olan Akdere alt havzası için daha önce uygulanmamış yöntem ve metotlar kullanarak literatürdeki boşluğu doldurmakta ve bölgedeki taşkın risklerinin daha iyi anlaşılmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca bu çalışmanın meydana gelebilecek can ve mal kayıplarının önüne geçilebilmesine yardımcı olması planlanmaktadır. Çalışma sonucunda, kanalın belirli noktalarında hidrolik riskler tespit edilmiş olup bu alanlarda koruma, tahkimat veya yapısal önlem alınmasının uygun olacağı önerilmektedir.”
Özet (Çeviri)
“The flood risk analysis of the Akdere sub-basin located in Kahramanmaraş was modelled in this study. Akdere is the sub-basin where floods occurred in the past, affecting Kahramanmaraş. The flood flow rates corresponding to different recurrence periods, such as Q2, Q5, Q10, Q25, Q50, Q100, Q500 and Q1000, were calculated using the synthetic method developed by the State Hydraulic Works (DSI). Flood hazard maps were created based on these flow rates. Regional and environmental risk analysis was methodologically performed using QGIS and HEC-RAS software. Hydrological modelling of the study area was performed using QGIS software with digital elevation model. Hydrological modelling has a key role in determining parameters such as flood risk maps, channel sections and slope before conducting hydraulic analysis. Two different scenarios were modelled in the study. The first one assumed the situation where the sewerage system was not working. The second one assumed the situation where the sewerage system was working fully and without any problems. A total of five river branches and two connection points were determined in the Akdere sub-basin. It was also detected that the most critical one in terms of flood risk was the river, namely, ”River5“. It was observed that in many sections the critical flow conditions were at the border, and small flow rate changes could change the flow regime. One of the most important findings of the study is that the model with the sewerage system working fully and without any problems had a decrease in the depth and flood-spreading area compared to the model with the sewerage system that was not working. It was observed that sewerage significantly reduced the flood risk, especially in critical sections. However, it was noted that the sewer system was inadequate at high recurrence period flow rates. Since the speed and energy were reduced through the sewerage system, there has also been a decrease in Froude numbers. This situation created a safer situation in terms of flood management by ensuring that the supercritical or critical flow becomes the river regime in some sections in the study area. The findings proved that urban rainwater drainage systems have great importance in terms of flood management, and if they operate at full capacity, they can lead to a significant decrease in flood spread. However, they did not fully eliminate the flood risk in the Akdere subbasin. This study aims to fill the gap in the literature by using methods and techniques that have not been applied before for the Akdere subbasin, which has experienced floods many times in the past, and to provide a better understanding of flood risks in the region. Moreover, this study can help prevent possible loss of life and property. As a result of the study, it is suggested that there are hydraulic risks at certain points of the channel and that protection, fortification or structural measures would be appropriate in these areas.”