Bornova ekolojik koşullarında istanbul kekiği (Origanum vulgare subsp. hirtum L.) klonlarında bazı tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi üzerine araştırma.
Researches on the determination of agricultural and quality traits in clones of İstanbul oregano (Origanum vulgare subsp. hirtum L.) in Bornova ecological conditions.
- Tez No: 940012
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma, Bornova ekolojik koşullarında, E.Ü.Z.F Tarla Bitkileri Bölümü deneme alanında, geliştirilen İstanbul kekiği (Origanum vulgare L. subsp. hirtum) klonlarının bazı tarımsal ve kalite özelliklerini belirlemek amacıyla 2023 yılında yürütülmüştür. Çalışmada materyal olarak TÜBİTAK 119 O 329 no'lu proje kapsamında İstanbul kekiği B ve D popülasyonlarından seçilen sekiz klon kullanılmıştır. Araştırmamız, tarlada mevcut iki yıllık bitkilerin üçüncü yıl sonuçlarını içermektedir. Deneme tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlı olarak ve dikim normu 50 x 40 cm olacak şekilde düzenlenmiştir. Çalışmada bitkiler iki kez hasat edilmiştir. Her bir biçimde sekiz klonda verim ve kalite özellikleri bakımından; bitki boyu (cm), yeşil herba verimi (kg/da), drog herba oranı (%), drog herba verimi (kg/da), drog yaprak oranı (%), drog yaprak verimi (kg/da), kuru madde oranı (%), kuru madde verimi (kg/da), uçucu yağ oranı (%) ve uçucu yağ verimi (l/da) incelenmiştir. Denemeden elde edilen en yüksek toplam/ortalama değerler sırasıyla şu şekilde tespit edilmiştir. Bitki boyu 41,6-49,9 cm, yeşil herba verimi 594-1827,4 kg/da, drog herba oranı %36,8-44,6, drog herba verimi 239-689,2 kg/da, drog yaprak oranı %55,3-69,1, drog yaprak verimi 137,4-470 kg/da, kuru madde oranı %31,6-39,4, kuru madde verimi 194,1-594,1 kg/da, uçucu yağ oranı %4,4-6,5, uçucu yağ verimi 7,7-29,9 l/da olarak saptanmıştır. Genel değerlendirmede 5, 4 ve 3 no'lu klonların, diğer klonlara kıyasla verim ve kalite özellikleri bakımından daha yüksek değerlere sahip olduğu belirlenmiştir. Bornova ekolojik koşullarına iyi adapte olan klonların, bazı tarımsal ve kalite açısından yüksek değerlere ulaştığı tespit edilmiş olup, benzer ekolojik koşullarda yetiştiricilik için tavsiye edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in 2023 under the ecological conditions of Bornova, at the experimental field of the Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, Ege University, to determine some agronomic and quality traits of the developed Istanbul oregano (Origanum vulgare subsp. hirtum L.) clones.Eight clones selected from the B and D populations of Istanbul oregano within the scope of the TÜBİTAK project no. 119 O 329 were used as material in the study. Our research includes the third-year results of the two-year-old plants present in the field. The experiment was arranged in a randomized block design with 3 replications, and the planting pattern was set at 50 x 40 cm. The plants were harvested twice during the study. For each harvest, yield and quality traits, such as plant height (cm), fresh herb yield (kg/da), dry herb ratio (%), dry herb yield (kg/da), dry leaf ratio (%), dry leaf yield (kg/da), dry matter ratio (%), dry matter yield (kg/da), essential oil content (%), and essential oil yield (l/da), were analyzed across the eight clones. The highest total/average values obtained from the experiment were determined as follows: plant height: 41.6–49.9 cm, fresh herb yield: 594–1827.4 kg/da, dry herb ratio: 36.8–44.6%, dry herb yield: 239–689.2 kg/da, dry leaf ratio: 55.3–69.1%, dry leaf yield: 137.4–470 kg/da, dry matter ratio: 31.6–39.4%, dry matter yield: 194.1–594.1 kg/da, essential oil content: 4.4–6.5%, and essential oil yield: 7.7–29.9 l/da. In the overall evaluation, clones No. 5, 4, and 3 were determined to have higher yield and quality traits compared to the other clones. The clones that adapted well to the ecological conditions of Bornova were found to achieve high values in certain agronomic and quality parameters, leading to the conclusion that they can be recommended for cultivation in similar ecological conditions.