Sigara içen ve içmeyen bireylerde iskemik kalp hastalıklarında prognostik bir faktör olan frank çizgisinin varlığının değerlendirilmesi
Evaluation of the presence of frank sign as a prognostic factor in ischemic heart diseases among smokers and non-smokers
  1. Tez No: 940016
  2. Yazar: SEDEF MUMCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Samsun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Amaç: Çalışmamızda kardiyovasküler risk faktörlerinden biri olan sigara tüketiminin, iskemik kalp hastalıkları açısından prognostik bir değer taşıyan Frank çizgisinin (diagonal earlobe crease, DELC) oluşumu üzerindeki etkisi, kardiyovasküler hastalıklar ve risk faktörlerinin ve bazı sağlık değişkenlerinin DELC ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, kesitsel, kontrol gruplu nitelikte olup 01 Eylül 2024 ile 01 Mart 2025 tarihleri arasında Samsun Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı'na bağlı birimlere başvurusu olan 40-59 yaş arası (orta yaş) kişiler ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan sosyodemografik verileri, klinik özgeçmişi ve soygeçmişi görüşme yoluyla elde edilmiş, bilateral kulak fotoğrafları alınarak Modifiye Patel-Lopez evrelemesine göre değerlendirilmek üzere arşivlenmiştir. İstatistiksel analizler SPSS 26.0 for Windows kullanılarak yapılmıştır. Bulgular: Toplam 404 katılımcı (152'si çalışma grubu, 252'si kontrol grubu) ile gerçekleştirdiğimiz çalışmamızın yaş ortalaması 49,4±5,4'tür. %51,2 si erkek, %85,4'ü evlidir. Çalışmaya katılanların %37,6 'sı sigara içmekte olup %16,8'i sigarayı bırakmıştır. Katılımcıların %14,4'ünde (58 kişide) unilateral, %31,9'unda (129 kişide) bilateral DELC olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to investigate the effect of cigarette consumption, one of the cardiovascular risk factors, on the formation of the Frank's sign (diagonal earlobe crease, DELC), which is considered a prognostic marker for ischemic heart diseases. It also aims to examine the relationship between DELC and cardiovascular diseases, risk factors, and certain health variables. Materials and Methods: Our study is a prospective, cross-sectional, controlled study conducted between September 1, 2024, and March 1, 2025, with middle-aged individuals (aged 40–59 years) who applied to the units affiliated with the Department of Family Medicine, Faculty of Medicine, Samsun University. Sociodemographic data, clinical history, and family history of participants were obtained through interviews. Bilateral ear photographs were taken and archived for evaluation using the Modified Patel-Lopez classification. Statistical analyses were performed using SPSS 26.0 for Windows. Results: Our study was conducted with a total of 404 participants (152 in the study group and 252 in the control group), with a mean age of 49,4±5,4 years. Of these, 51,2% were men and 85,4% were married. Among the participants, 37,6% were current smokers, and 16,8% had quit smoking. In the study population, unilateral DELC was observed in 14,4% (58 individuals), and bilateral DELC was observed in 31,9% (129 individuals).