Yemekten sonra içilen sigaranın splanknik dolaşım üzerine olan etkisi
The effect of smoking on splancnic blood flow after meal
  1. Tez No: 203599
  2. Yazar: ORHAN BABAOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ALICIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amacımız, sağlıklı genç erişkinlerde, yemekten sonra içilen sigaranın mezenterik dolaşımda oluşturduğu değişikliklerin araştırılmasıdır. Çalışmaya yaş ortalaması 26 (19-37) olan, 22'si sigara içen, 28'i içmeyen olmak üzere toplam 50 birey katıldı.Bireyler üç gruba ayrıldı. Grup A : Sigara içmeyen kontrol grup (n=28), Grup B : Sigara içen ve yemek sonrası da içmelerine izin verilenler (n=18), Grup C : Sigara içen ve yemek sonrası içmelerine izin verilmeyenler (n=16). Tüm olgular renkli Doppler ultrasonografi ile, aynı uygulayıcı tarafından açlık ve standart öğün sonrası, 30'ar dakikalık periyotlarda değerlendirildi. Süperior mezenterik arter, abdominal aorta ve portal ven akım parametreleri ölçüldü.Süperior mezenterik arterde, pik-sistolik hız ve portal ven maksimum hız ortalamaları grup C'de diğer iki gruba göre daha düşük bulunmuştur (p=0.048 ve p=0.026). Süperior mezenterik arter, end-diastolik hız ve volüm ortalamaları gruplar arasında anlamlı istatistiksel farklılık göstermemiştir (p=0.372 ve 0.314). Ancak grup A'da akım volümü en yüksek, grup C'de en düşük bulunmuştur. Süperior mezenterik arter çap ortalamalarındaki değişiklikler de her üç grupta aynı yönde bulunmamıştır (p=0.000). Ancak gruplar arasında anlamlı farklılık izlenmemiştir.Mezenterik kan akımı grup A'da en yüksek, grup C'de en düşüktür. Bu sonuç, yoksunluk sendromunun sebep olduğu sempatik aktivasyona bağlanmıştır. Postprandial içilen sigaranın mezenterik dolaşımda oluşturduğu vazokonstrüktif etki yaşlı, aterosklerotik bireylerde intestinal anjina, iskemi gibi patolojilerin oluşmasını kolaylaştırmaktadır. Sigara mezenterik dolaşımı bozduğundan, malabsorbsiyon sendromu etyolojisinde yer almalıdır.
Özet (Çeviri)
Our aim was to assess the alterations of mesenteric blood flow which were caused by smoking cigarettes after meal in young healthy adults. In total 50, mean aged 26 (19-27) 22 smokers and 28 nonsmokers persons were taken into the study.The persons were divided into three groups. Group A: Nonsmokers, control group (n=28), Group B: Smokers and who were allowed to smoke cigarettes postprandially (n=18) and Group C: Smokers but who weren?t allowed to smoke cigarettes postprandially (n=16). All cases were studied with Doppler sonography by the same observer when the cases were hungry and in 30 minutes of periods after a standart meal. Superior mesenteric artery, abdominal aorta and portal vein flow parameteres were measured.In group C, mean maximum velocity of portal vein and PSV of superior mesenteric artery were lower than the other groups (p=0,048 and p=0,026). There were no significant statistical differences between groups according to end-diastolic velocity and volume of superior mesenteric (p=0,372 and p=0,314) however flow volume in group A was found higher and was the lowest in group C. Variations in SMA diameter averages of three groups weren?t in the same direction (p=0,000). However no significant difference wasn?t observed between groups.Mesenteric blood flow is the highest in group A and is the lowest in group C. This result is related to sympathetic stimulation caused by abstinence syndrome. Smoking after meals causes vasoconstruction on mesenteric perfusion and facilitates some pathologies like ischemia, intestinal angina in atherosclerotic and old people. Smoking damages mesenteric circulation, therefore it should be called in malabsorption syndrome?s etiology.